Czy znasz zalety badań DNA płodu? Od nich może zależeć przyszłość Twojego dziecka!
Przyszli rodzice chcą wiedzieć, czy ich upragnione dziecko będzie zdrowe. Jednak często powstrzymuje ich przed tym strach. Czego się boją? Bólu, powikłań, błędnych wyników. Nie trzeba się o to martwić przy badaniach NIPT. Przedstawiamy zalety badań DNA płodu.
Jak to możliwe, że da się sprawdzić DNA płodu?
DNA płodu można było sprawdzić już dużo wcześniej, ale wiązało się to z koniecznością wykonania inwazyjnych badań prenatalnych, np. kordocentezy. Tego typu badania nie są w pełni bezpieczne dla dziecka. Obecnie można sprawdzić geny płodu bez ponoszenia ryzyka. Stało się tak, ponieważ naukowcy zauważyli, że w krwiobiegu kobiety można znaleźć fragmenty DNA maleństwa, które właśnie rozwija się w jej macicy. W tej chwili ten materiał genetyczny wyodrębnia się z próbki krwi przyszłej matki i poddaje bardzo wnikliwej analizie, aby odnaleźć w nim mutacje genetyczne. Nie ma przy tym ryzyka, że przez przypadek zbada się DNA płodu z poprzedniej ciąży, ponieważ znika on z układu krążenia kobiety krótko po zakończeniu ciąży. Badania wolnego DNA płodu są dostępne w Polsce od kilkunastu lat. W laboratoriach medycznych i opracowaniach naukowych często nazywa się je inaczej test NIPT.
Zalety badań DNA płodu — nowoczesne badania NIPT
Najważniejszą zaletą każdego badania wolnego DNA płodu jest jego bezpieczeństwo. Nie istnieje ryzyko, że stan zdrowia płodu lub jego mamy pogorszy się po pobraniu próbki do badania. Do analizy potrzebne jest tylko ok. 10 ml krwi przyszłej mamy. Pielęgniarka pobiera ją z żyły w ręce. Przebiega to praktycznie tak samo, jak przy pobraniu próbki do morfologii. Trzeba tylko pamiętać, że przed niektórymi wariantami badania NIPT, należy odstawić leki przeciwzakrzepowe. Jest to konieczne np. przed NIFTY pro. Przerwa w stosowaniu leku jest krótka – to tylko 24 godziny przed oddaniem krwi do badania. Drugą ważną zaletą badań wolnego DNA płodu NIPT jest ich czułość, która wynosi ponad 99%. W związku z tym prawidłowego wyniku badania wolnego DNA płodu nie trzeba potwierdzać innym testem diagnostycznym. Kolejną zaletą wszystkich badań NIPT jest ich szybkość. Szybko, bo już w 10 tygodniu ciąży można oddać próbkę do badań. Szybko też otrzymuje się wynik badania – co do zasady w ciągu 10 dni od dnia dostarczenia materiału genetycznego do laboratorium. Czasami czas ten skraca się nawet do 5–6 dni. Ogromną zaletą niektórych wariantów badania NIPT, jest zakres analizy. Wspomniany wcześniej test NIFTY pro, wykrywa aż 102 mutacje genetyczne. W tym też zespoły mikrodelecyjne, czyli małe nieprawidłowości, których nie znajdą inne badania prenatalne.