cffDNA (wolne płodowe DNA) – co to takiego? Na czym polegają badania wolnego płodowego DNA?
Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) wykonuje się już od 10 tygodnia ciąży. Genetyczne testy prenatalne mają wysoką czułość, pozwalają one ocenić ryzyko występowania u dziecka najczęstszych chorób i wad genetycznych. Co to takiego cffDNA? Kiedy warto przebadać wolne płodowe DNA? Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Wolne płodowe DNA, cffDNA – co to takiego?
- Badania wolnego płodowego DNA – na czym polegają?
- Czy stężenie cffDNA wpływa na wynik badania prenatalnego?
- Kiedy warto zbadać wolne płodowe DNA (cffDNA)?
- Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) – cena
- Badania wolnego płodowego DNA poznaj test NIFTY pro – jedyny test prenatalny z ubezpieczeniem wyniku
- Gdzie można wykonać test wolnego DNA płodowego?
Wolne płodowe DNA, cffDNA – co to takiego?
cffDNA (inaczej wolne płodowe DNA) to materiał genetyczny dziecka, który krąży w krwiobiegu ciężarnej. Stężenie cffDNA rośnie razem z wiekiem ciąży, aż do porodu. Po porodzie materiał genetyczny dziecka jest usuwany z organizmu matki. Wcześniej jednak może on zostać wyizolowany (razem z DNA pochodzącym od matki, z którym tworzy tzw. cfDNA) i przebadany, np. pod kątem chorób genetycznych, takich jak np. trisomia 21., zespół Downa.
Badania wolnego płodowego DNA – na czym polegają?
Badania wolnego płodowego DNA to przesiewowe, nieinwazyjne testy prenatalne (wykonywane w ciąży). Mają one na celu oszacować ryzyko wystąpienia u nienarodzonego jeszcze dziecka najczęstszych chorób i wad genetycznych, takich jak trisomie, zaburzenia związane z chromosomami płci czy zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji. Badania cffDNA wykonuje się na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej – to właśnie z niej izolowany jest materiał genetyczny dziecka — dlatego są zupełnie bezpieczne nieinwazyjne.
Czułość badań wolnego płodowego DNA jest bardzo wysoka, wyższa niż w przypadku tradycyjnych przesiewowych badań prenatalnych. Jeśli badanie genetyczne da prawidłowy wynik, jest to dla lekarza oraz rodziców cenna informacja, że dziecko rozwija się najprawdopodobniej prawidłowo. Jeśli natomiast analiza wolnego płodowego DNA da nieprawidłowy wynik, oznacza to, że konieczne są dalsze badania diagnostyczne (inwazyjne). Badania wolnego płodowego DNA dają dużo mniej wyników fałszywie pozytywnych (niż np. test PAPP‑a), dlatego ich wykonanie może umożliwić uniknąć amniopunkcji w sytuacji uzyskania nieprawidłowego wyniku badań prenatalnych przesiewowych (takich jak PAPP‑a czy USG).
Czy stężenie cffDNA wpływa na wynik badania prenatalnego?
Poziom cffDNA w organizmie ciężarnej wpływa na możliwość przeprowadzenia badania prenatalnego, ale nie ma wpływu na pewność badania. W przypadku wielu badań wolnego płodowego DNA wymagane minimalne stężenie cffDNA wynosi 3,5%. Jeśli po pobraniu próbki do badania wolnego płodowego DNA okazało się, że jej jakość jest niewystarczająca do analizy, wiele laboratoriów oferuje bezpłatne ponowne pobranie próbki do badań.
Kiedy warto zrobić badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA)?
Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) są zalecane dla wszystkich przyszłych mam, którym zależy na tym, by upewnić się co do zdrowia dziecka i odzyskać spokój w czasie ciąży. Szczególne wskazania do wykonania badania to:
- nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych (np. testu PAPP‑a lub zintegrowanego),
- ciąża w wyniku zapłodnienia in vitro,
- przeciwwskazania do badań inwazyjnych (np. łożysko przodujące lub zakażenie HIV),
- wystąpienie chorób genetycznych w rodzinie lub w poprzednich ciążach,
- zaawansowany wiek ciężarnej (powyżej 35 roku. życia).
Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) – cena
Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, można je zrobić w Polsce jedynie prywatnie. Cena analizy cffDNA różni się w zależności od rodzaju badania, zakresu identyfikowanych chorób oraz dodatkowych udogodnień dla pacjenta. W niektórych laboratoriach genetycznych płatność za badanie wolnego płodowego DNA można rozłożyć na wygodne raty.
Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA) poznaj test NIFTY pro – jedyny test prenatalny z ubezpieczeniem wyniku
Spośród wielu dostępnych na polskim rynku badań wolnego płodowego DNA jedyny nieinwazyjny test prenatalny objęty pełnym ubezpieczeniem wyniku to test NIFTY pro. Jest ono dobrowolne i w cenie badania. Ubezpieczenie wyniku testu NIFTY pro obejmuje trzy sytuacje:
- gdy badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) da fałszywie negatywny wynik i dziecko urodzi się z jedną z badanych chorób — rodzice otrzymają wtedy odszkodowanie w wysokości do 210 000 złotych*,
- gdy badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) da fałszywie negatywny i rodzice zdecydują się na terminację ciąży – w takiej sytuacji para otrzyma odszkodowanie w wysokości do około 11 000 złotych*,
- gdy wynik analizy wolnego płodowego DNA (cffDNA) będzie nieprawidłowy – wtedy para może liczyć na refundację badań prenatalnych diagnostycznych (takich jak amniopunkcja, FISH, kordocenteza czy analiza mikromacierzy chromosomów) w kwocie do około 2600 złotych*.
Badanie wolnego płodowego DNA NIFTY pro to test DNA, który zawiera w cenie badania konsultację z lekarzem genetykiem
Rodzice, którzy zdecydowali się na wykonanie badanie cffDNA NIFTY pro, mogą liczyć na bezpłatną konsultację wyniku testu DNA z lekarzem genetykiem. Dodatkowo pacjentkom ofertowane jest także kompleksowe wsparcie konsultanta medycznego — przed, w trakcie oraz po wykonaniu badania DNA.
Gdzie można wykonać test wolnego DNA płodowego?
Test wolnego DNA płodowego można wykonać na terenie całego kraju. W przypadku testu NIFTY pro próbkę krwi do badania można pobrać w jednej z ponad 200 autoryzowanych przychodni. Możliwe jest także zamówienie (w cenie badania) wizyty domowej.
Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń na bezpłatną infolinię: 665 761 161- numer bezpłatny także dla połączeń z telefonów komórkowych. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY oraz listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test. O badaniu możesz porozmawiać też na bezpłatnym czacie na stronie genetyczne.pl.
*w zależności od kursu walutowego
Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl | Zdjęcie: Evgeny Atamanenko/123rf.com | Publikacja: 13 sierpnia 2020 r.