Jakie są najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży?
Diagnostyka prenatalna pozwala na wykrycie wad wrodzonych u dziecka jeszcze przed porodem. Dzięki nim możemy zyskać wiedzę, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo. W sumie istnieje kilka rodzajów tego typu testów. Które z nich to najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!
Spis treści:
Rodzaje badań prenatalnych
Każde badanie prenatalne służy wykrywaniu wad wrodzonych u jeszcze nienarodzonego dziecka. Jednak nie w każdym badaniu możemy wykryć takie same schorzenia. Badania prenatalne różnią się przede wszystkim zakresem. Większość z nich u płodu wykryje trzy najczęstsze trisomie, czyli zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
Badania prenatalne dzielą się także na inwazyjne i nieinwazyjne. Pierwsza grupa to testy, które ingerują w środowisko płodu. Mogą więc spowodować pewne powikłania. Z kolei testy nieinwazyjne w żaden sposób nie ingerują w środowisko płodu. Są więc całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka.
Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży
Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży to:
- USG genetyczne – jest to badanie obrazowe, dzięki któremu lekarz może dokładnie przyjrzeć się rozwojowi dziecka. Wykonuje się je między 11 a 13 tygodniem ciąży. Podczas tego badania u dziecka wykryć można m.in zespół Downa, wady serca czy wady cewy nerwowej.
- Test PAPP‑A – jest to badanie biochemiczne, które wykonuje się na podstawie próbki krwi ciężarnej. Pozwala ono wykryć u płodu zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
- Test NIFTY pro – jest to test typu NIPT, czyli badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA). Do jego wykonania potrzebna jest próbka krwi przyszłej mamy. Jest to badanie nieinwazyjne, ale ma ono bardzo wysoką czułość. W sumie w jego zakres wchodzą aż 94 wady wrodzone.
- Amniopunkcja – jest to najczęściej wykonywane inwazyjne badanie prenatalne. Nie trzeba go jednak przeprowadzać w każdym przypadku. Amniopunkcję wykonuje się, dopiero gdy nieinwazyjne badania prenatalne wykażą coś niepokojącego. Polega ona na nakłuciu powłok brzusznych ciężarnej i pobraniu próbki płynu owodniowego. Jest to badanie inwazyjne, ale ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań jest niemal zerowe.