Najlepsze testy prenatalne dla kobiet powyżej 35 lat
Wady genetyczne u dziecka pojawić mogą się w przypadku każdej ciąży. Istnieją jednak czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo ich rozwoju. Jednym z nich jest wiek kobiety powyżej 35 lat. Ciężarne w tym wieku powinny szczególnie pomyśleć o wykonaniu badań prenatalnych. Zobacz, jakie są najlepsze testy prenatalne dla kobiet powyżej 35 lat!
Spis treści:
- Ryzyko rozwoju wad wrodzonych a ciąża w wieku powyżej 35 lat
- Program badań prenatalnych w Polsce dla kobiet powyżej 35 roku życia
- Inne testy prenatalne dla kobiet powyżej 35 lat
Ryzyko rozwoju wad wrodzonych a ciąża w wieku powyżej 35 lat
Wiek powyżej 35 lat jest jednym z czynników ryzyka rozwoju wad wrodzonych u płodu. U dwudziestolatki ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi zaledwie 1:1527, a u kobiety w wieku 35 lat już 1:356.
Współczesna medycyna umożliwia wykrycie wad wrodzonych płodu już w ciąży. Jest to możliwe dzięki badaniom prenatalnym. Wykonując je, możemy zyskać pewność, że nasze dziecko jest zdrowe. Umożliwiają one także wykrycie wad na bardzo wczesnym etapie ciąży, co pozwoli na szybkie działanie.
Program badań prenatalnych w Polsce dla kobiet powyżej 35 roku życia
W Polsce kobiet powyżej 35 roku życia przysługują darmowe badania prenatalne. Są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Dzięki programowi wykonać możemy dwa badania prenatalne:
- USG genetyczne – w ciąży wykonuje się je dwa razy — między 11 a 13 tygodniem oraz między 18 a 23 tygodniem. W badaniu lekarz ocenia budowę anatomiczną dziecka oraz wykonuje niezbędne pomiary, takie jak przezierność karkowa czy kość nosowa.
- Test PAPP‑A (badanie biochemiczne) — jest to badanie wykonywane na podstawie próbki krwi matki. Dzięki niemu możemy wykryć u dziecka zwiększone ryzyko rozwoju zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau.
Inne testy prenatalne dla kobiet powyżej 35 lat
Program badań prenatalnych jest niesamowitą inicjatywą. Ma on jednak dość wąski zakres i nie jest w stanie wykryć zbyt wielu wad wrodzonych u dziecka. Warto więc nieco poszerzyć diagnostykę o badania o szerszym zakresie. Dzięki temu będziemy bardziej spokojni o zdrowie naszego maluszka.
Ciężarnym poleca się wykonanie testu typu NIPT. Są to badania wolnego DNA płodowego (cffDNA), które znajduje się we krwi matki. Przykładem takiego badania jest test NIFTY pro. Jego zakres to aż 94 choroby wrodzone. Test NIFTY pro umożliwia również sprawdzenie płci dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.