Jakie badania prenatalne są zalecane? Kiedy je wykonać?
Dzięki diagnostyce prenatalnej możemy wykryć wady wrodzone u dziecka jeszcze przed jego przyjściem na świat. Dzięki niej możemy więc zyskać cenny spokój w ciąży. Z diagnostyki prenatalnej powinna skorzystać każda przyszła mama. Sprawdź dokładnie, jakie badania prenatalne są zalecane i kiedy je wykonać!
Spis treści:
- Badania prenatalne — czym właściwie są?
- Jakie badania prenatalne są zalecane i kiedy je wykonać?
Badania prenatalne — czym właściwie są?
Badania prenatalne przeznaczone są dla kobiet ciężarnych. Mają one na celu potwierdzić lub wykluczyć możliwe nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Dzięki nim rodzice mogą zyskać pewność, że ich dziecko przyjdzie na świat zdrowo. Wykrycie ewentualnych wad wrodzonych pozwoli z kolei lepiej przygotować się na narodziny dziecka.
Badania prenatalne dzieli się na dwa rodzaje – testy inwazyjne i nieinwazyjne. Pierwsza grupa wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Z kolei druga grupa w żaden sposób nie ingeruje w środowisko płodu, dlatego jest w pełni bezpieczna.
Jakie badania prenatalne są zalecane i kiedy je wykonać?
Przyszłym mamom najbardziej polecane są następujące badania prenatalne:
• Test PAPP‑A – jest to nieinwazyjne badanie, które wykonuje się na podstawie próbki krwi. Dzięki niemu u dziecka wykryć można trzy wady wrodzone: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Badanie to wykonać możemy między 11 a 13 tygodniem ciąży.
• USG prenatalne – przypomina ono zwykłe badanie USG, ale w rzeczywistości jest dużo dokładniejsze. W jego trakcie lekarz ocenia kilka istotnych parametrów, dzięki którym zauważyć może oznaki m.in. wad serca, zespołu Downa czy wad cewy nerwowej. Badanie to również wykonuje się między 11 a 13 tygodniem ciąży.
• Test NIFTY pro – jest to badanie z grupy testów NIPT, w których na podstawie próbki matki analizuje się wolne DNA płodowe (cffDNA). Dzięki niemu u płodu wykryć można nawet 94 wady wrodzone. NIFTY pro pozwala także na ustalenie płci dziecka. Wykonać możemy go od 10 tygodnia ciąży.
• Amniopunkcja – jest to inwazyjne badanie prenatalne, które polega na pobraniu próbki płynu owodniowego, a następnie jej analizie. Amniopunkcji nie wykonuje się u każdej ciężarnej. Zalecana jest ona dopiero po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego. W takiej sytuacji wykonuje się ją między 15 a 20 tygodniem ciąży.