Nowoczesna diagnostyka prenatalna — bezpieczne metody badania DNA płodu bez ryzyka dla ciąży
Nowoczesna medycyna oferuje przyszłym rodzicom wiele możliwości. Jedną z nich są bezpieczne metody badania DNA płodu. Bez ryzyka dla ciąży można szybko sprawdzić cały materiał genetyczny maleństwa jeszcze przed jego urodzeniem się, a potem z większym spokojem oczekiwać porodu.
Jak bezpiecznie i skutecznie sprawdzić DNA płodu?
W krwiobiegu przyszłej mamy znajdują się fragmenty DNA płodu, który rozwija się w jej macicy. Przenika on do jej krwi przez łożysko. Można je wyizolować i zbadać przy użyciu nowoczesnej technologii. Kobieta może oddać próbkę krwi do badań najwcześniej w 10 tygodniu ciąży, ponieważ wcześniej krew ma za mało DNA płodu. Istnieją jeszcze inne badania, w których ocenia się materiał genetyczny płodu, np. amniopunkcja. Jednak są one obarczone pewnym ryzykiem, np. poronienia. Dlatego zaleca się ich wykonywanie tylko w przypadku, gdy np. wyniki innych badań prenatalnych są nieprawidłowe. Ze względu na ryzyko amniopunkcji oraz wysoką czułość badań NIPT, wiele kobiet decyduje się najpierw wykonać badanie wolnego DNA płodu, a dopiero później ewentualnie badanie inwazyjne.
Jakie są bezpieczne metody badania DNA płodu bez ryzyka dla ciąży?
Badania wolnego DNA płodu, które krąży w krwi ciężarnej, to inaczej testy NIPT. Polskie laboratoria mają w swojej ofercie zazwyczaj kilka ich wariantów. Warto je ze sobą porównać, ponieważ ich zakres analizy bywa bardzo różny. Trzeba też zwrócić uwagę na walidację kliniczną. Jest to proces, w którym sprawdza się skuteczność badań. W przypadku wszystkich badań NIPT jest ona wysoka, ale jednak są testy trochę mniej lub trochę bardziej skuteczne. Badania wolnego DNA płodu mogą być świetnym uzupełnieniem innych badań prenatalnych, np. testu PAPP‑a. Test PAPPA również jest bezpieczny, ale sprawdza tylko trisomie. Ponadto nie analizuje się w nim DNA płodu, ale poziom białek, które występują u kobiety tylko w ciąży.
Obecnie najwięcej nieprawidłowości genetycznych wykrywa Prenatal test DNA. Bada on najczęściej diagnozowane choroby genetyczne, np. zespół Downa, ale też te, które pojawiają się rzadko. Niektóre z tych nieprawidłowości nie wychwytują inne bezpieczne badania prenatalne. Zakres analizy obejmuje też sprawdzenie liczby chromosomów płci. Mutacje z nimi związane odpowiadają za pojawienie się objawów np. zespołu Turnera. Prenatal test DNA wykrywa bardzo małe zmiany w chromosomach. Nawet te niewielkie mogą mocno utrudniać dziecku normalne funkcjonowanie. W ramach testu można też określić RH płodu oraz jego płeć.