Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Badania prenatalne na NFZ i prywatnie — co warto wiedzieć?

Bada­nia pre­na­talne to ważny ele­ment opie­ki medy­cznej w ciąży. W ostat­nim cza­sie zaszły istotne zmi­any w kwestii refun­dacji tych badań przez Nar­o­dowy Fun­dusz Zdrowia (NFZ), co zwięk­szyło dostęp­ność testów dla wielu przyszłych mam. Poza bada­ni­a­mi refun­dowany­mi, dostęp­ne są również zaawan­sowane testy NIPT, które wykonu­je się prywatnie.badania prenatalne NFZ i prywatnie

Badania prenatalne na NFZ — co obejmuje refundacja?

Obec­nie NFZ finan­su­je niek­tóre z badań pre­na­tal­nych, które są dostęp­ne dla wszys­t­kich kobi­et w ciąży. W ramach opie­ki refun­dowanej moż­na wykon­ać m.in. badanie USG gene­ty­czne, które pozwala na ocenę budowy anatomicznej pło­du oraz bada­nia bio­chemiczne (test pod­wójny) oce­ni­a­jące ryzyko wys­tąpi­enia wad gene­ty­cznych, takich jak zespół Downa.

Badania prenatalne prywatnie

Choć bada­nia ofer­owane przez NFZ są wartoś­ciowe, niek­tóre kobi­ety decy­du­ją się na wyko­nanie dodatkowych testów pry­wat­nie, aby uzyskać jeszcze bardziej szczegółowe infor­ma­c­je o stanie zdrowia dziec­ka. Bada­nia te maja wyższą czułość, niż w przy­pad­ku refun­dowanych testów. Pry­watne bada­nia pre­na­talne obe­j­mu­ją sze­ro­ki zakres usług, od zaawan­sowanych badań ultra­sono­graficznych po nowoczesne i niein­wazyjne testy gene­ty­czne, takie jak test NIPT.

Test NIPT, czyli Prenatal testDNA – alternatywa dla amniopunkcji

Jed­nym z najczęś­ciej wybier­anych pry­wat­nie badań jest test NIPT, znany również jako badanie wol­nego DNA płodowego. Jest to niein­wazyjny test o bard­zo wysok­iej czułoś­ci, który anal­izu­je wolne DNA pło­du obec­ne we krwi przyszłej mamy. Test ten pozwala na wczesne i pre­cyzyjne wykrycie ryzy­ka m.in. najczęst­szych zaburzeń gene­ty­cznych, takich jak zespół Dow­na, zespół Edward­sa czy zespół Patau. Co ważne, test NIPT moż­na wykon­ać już od 10. tygod­nia ciąży, a jego bez­pieczeńst­wo dla mamy i dziec­ka spraw­ia, że jest coraz częś­ciej wybier­aną metodą.

Jakie badania w ciąży wybrać?

Decyz­ja o wyborze badań pre­na­tal­nych powin­na być dobrze prze­myślana i może być także omówiona z lekarzem prowadzą­cym ciążę. Dla wielu kobi­et pod­sta­wowe bada­nia refun­dowane przez NFZ są wystar­cza­jące i dają poczu­cie bez­pieczeńst­wa. Jed­nak w sytu­ac­jach, gdy ist­nieje potrze­ba lub chęć uzyska­nia bardziej szczegółowej anal­izy, warto rozważyć testy pry­watne, takie jak bada­nia NIPT. Dzię­ki ich wysok­iej czułoś­ci i sze­rok­iemu zakre­sowi, moż­na uzyskać pewne infor­ma­c­je o stanie zdrowia pło­du. Bada­nia pre­na­talne, zarówno te ofer­owane przez NFZ, jak i pry­watne, stanow­ią ważny ele­ment świadomego macierzyńst­wa. Pozwala­ją na wczesne wykrycie ewen­tu­al­nych prob­lemów i pod­ję­cie odpowied­nich dzi­ałań, co ma istotne znacze­nie dla zdrowia dziec­ka i spoko­ju rodz­iców. Dzię­ki ciągłe­mu roz­wo­jowi medy­cyny, przyszłe mamy mają coraz więk­szy wybór i dostęp do nowoczes­nych badań pre­na­tal­nych, jak np. Pre­na­tal testD­NA.

Oceń
mail