Zespół Hermanskiego-Pudlaka – na czym polega i co warto wiedzieć?
Zespół Hermanskiego-Pudlaka to rzadka choroba genetyczna, która charakteryzuje się przede wszystkim albinizmem. Inne objawy to m.in. skłonność do siniaków, wydłużony czas krwawienia czy problemy z przewodem pokarmowym. Istnieje 10 podtypów choroby. Co jeszcze dobrze wiedzieć o tym schorzeniu? Sprawdź!
Jak często występuje zespół Hermanskiego-Pudlaka?
Czy zespół Hermanskiego-Pudlaka jest dziedziczny?
Zespół Hermanskiego-Pudlaka – czy jego objawy są charakterystyczne?
Jakie są możliwości leczenia zespołu Hermanskiego-Pudlaka?
Jak często występuje zespół Hermanskiego-Pudlaka?
Zastanawiasz się, jak często występuje zespół Hermanskiego-Pudlaka? Szacuje się, że jego rozpowszechnienie to 1:500 000–1 000 000 osób. Dużo częściej chorują jednak mieszkańcy Portoryko, gdzie choroba występuje średnio u 1:800 mieszkańców. Choroba z podobną częstotliwością występuje u kobiet i u mężczyzn.
Nazwa choroby wzięła się od dwóch lekarzy, którzy opisali schorzenie jako pierwsi: František Heřmanský i Pavel Pudlák.
Czy zespół Hermanskiego-Pudlaka jest dziedziczny?
Choroba ma podłoże genetyczne – za jej wystąpienie odpowiadają mutacje genetyczne, m.in. w genie AP3B1. A czy zespół Hermanskiego-Pudlaka jest dziedziczny? Tak, to choroba dziedziczna. Aby doszło do zachorowania, wadliwe muszą być obie kopie genu, czyli muszą zostać odziedziczone po obojgu rodziców.
Zespół Hermanskiego-Pudlaka – czy jego objawy są charakterystyczne?
Występuje aż 10 typów choroby, a każda z nich może mieć trochę inne nasilenie. Co ważne, nie u każdego chorego występują wszystkie symptomy. Zespół Hermanskiego-Pudlaka – czy jego objawy są charakterystyczne?
Do objawów schorzenia należą przede wszystkim albinizm (bardzo jasna skóra, włosy i oczy), skłonność do wybroczyn i siniaków, wydłużony czas krwawienia, zaburzenia pracy nerek, zaburzenia pracy serca, trudności z oddychaniem, włóknienie płuc czy brak ziarnistości δ w płytkach krwi.
Jakie są możliwości leczenia zespołu Hermanskiego-Pudlaka?
Diagnostyka choroby opiera się o badania krwi (wskazują na brak ziarnistości δ w płytkach krwi) i badania genetyczne w kierunku mutacji powodujących schorzenie. A jakie są możliwości leczenia zespołu Hermanskiego-Pudlaka? Ważne jest przede wszystkim niestosowanie leków rozrzedzających krew. Chorzy mogą ponadto wymagać transfuzji krwi czy przeszczepu płuc (gdy doszło do zwłóknienia).