Zakrzepica – objawy, czynniki ryzyka, diagnostyka
Zakrzepica jest stanem, gdy powstają skrzepliny – najczęściej w żyłach. Ich obecność może powodować powikłania, z których najpoważniejszy to zator płucny. Zobacz, jak objawia się zakrzepica, jakie badania wykonać i jakie są czynniki ryzyka jej wystąpienia.
Zakrzepica – jak się objawia?
W wielu przypadkach zakrzepica długo nie daje objawów, a nieprawidłowość daje o sobie znać dopiero po wystąpieniu powikłań. Najczęściej skrzepliny pojawiają się w kończynach dolnych, czego objawy to:
- obrzęk nogi/nóg;
- ból nogi/nóg, szczególnie od kolan w dół;
- zaczerwienienie skóry;
- zasinienie skóry;
- ucieplenie skóry;
- stan podgorączkowy.
Przy ich wystąpieniu trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.
Zakrzepica – co zwiększa ryzyko?
Wyższe ryzyko zachorowania występuje u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną dwuskładnikową, w ciąży i podczas połogu. Zakrzepica częściej pojawia się też u osób otyłych, w starszym wieku, przy chorobie nowotworowej. Sprzyjają jej też długie unieruchomienie czy przebycie zabiegu. Ryzyko to rośnie szczególnie w przypadku obecności trombofilii wrodzonej – genetycznej tendencji do nadkrzepliwości.
Zakrzepica – na czym polega diagnostyka?
W celu sprawdzenia, czy występuje genetyczna skłonność do tworzenia zakrzepów, warto wykonać badanie na trombofilię wrodzoną. Jeśli lekarz już podejrzewa zakrzepicę, diagnostyka obejmuje badania krwi (m.in. poziom fibrynogenu, liczba płytek krwi, poziom D‑dimerów), USG dopplerowskie, a w niektórych sytuacjach tomografię czy rezonans.