Zakrzepica — choroba zawodowa i nie tylko
Okazuje się, że 1/3 pacjentów trafiających do szpitala z zakrzepicą to właśnie pracownicy biurowi — takie osoby mają większe skłonności do chorób zakrzepowo-zatorowych. Bezustanne siedzenie skutkuje tworzeniem się zakrzepów w naczyniach żylnych (najczęściej w żyłach nóg).
Genetyczna zakrzepica
Skłonność do powstawania choroby zakrzepowej żył nazywa się także nadkrzepliwością lub trombofilią. Taka skłonność bywa zapisana w genach, co warto sprawdzić. Wskazaniem do badań genetycznych jest zakrzepica żylna, a także osoby rodzinnie obciążone chorobami zakrzepowo-zatorowymi. Zakrzepica w nietypowym obszarze ciała, np. w jamie brzusznej lub ośrodkowym układzie nerwowym to kolejne wskazanie, podobnie ciąża, stosowanie antykoncepcji doustnej lub hormonalnej terapii zastępczej. Następną narażoną grupą są kobiety, u których występowały poronienia nawykowe lub które urodziły martwe dzieci. Dzięki badaniom, lekarz będzie mógł zalecić odpowiednie działanie, np. zmianę rodzaju antykoncepcji, korzystanie z leków rozrzedzających krew czy stosowanie pończoch uciskowych.
Przeczytaj też: Trombofilia wrodzona — czym jest genetycznie uwarunkowana skłonność do zakrzepicy?
Zakrzepica a podróż
W dalekiej podróży często zależy nam, aby dotrzeć do celu jak najszybciej i bardzo często nie zatrzymujemy się nawet na przysłowiowe rozprostowanie nóg. To jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia błąd, gdyż unieruchomienie podczas jazdy czy lotu zwiększa ryzyko zakrzepicy i to aż 2–4 razy. W podróży nierzadko zapominamy także o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów, co sprzyja zagęszczeniu krwi. Podczas podróży samolotem, znaczenie mają również zmiany ciśnienia.
Ciekawy artykuł: Poronienia nawykowe — czy ich przyczyną może być trombofilia wrodzona?
Ciąża — czynnik zwiększający ryzyko zakrzepicy
Ryzyko zachorowania na zakrzepicę w ciąży rośnie, ponieważ krew gęstnieje naturalnie (organizm przygotowuje się do porodu). Jak zatem bezpiecznie w czasie ciąży zapobiegać zastojowi krwi? Przede wszystkim warto zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczeń. Zwyczajne ruchy stopami, napinanie mięśni łydek, częste wstawanie z fotela, krótki spacer czy drobne ćwiczenia. Dodatkowo wiele komfortu zapewni nieuciskający i luźny ubiór oraz unikanie napojów odwadniających (kofeina, alkohol).
Zdjęcie: Pixabay.com