Opieka wytchnieniowa- czym jest i dla kogo jest przeznaczona?
Rodzice oraz opiekunowie dzieci niepełnosprawnych mierzą się na co dzień z ogromnym wyzwaniem. Są oni obciążeni psychicznie i fizycznie- rezygnują z życia zawodowego i społecznego, przestają się rozwijać i dostosowują się jedynie pod dziecko niepełnosprawne. Aby im ulżyć i udzielić wsparcia stworzono program opieki wytchnieniowej. Ma on wesprzeć opiekunów lub chwilowo ich zastąpić w codziennych obowiązkach. Komu przysługuje i jak dokładnie wygląda pomoc? Jak można z niej skorzystać? Jakie badania genetyczne dziecka warto wykonać, aby skorzystać z pomocy? Wszystkie odpowiedzi znajdują się poniżej.
- Czym jest program opieki wytchnieniowej?
- Na czym polega opieka wytchnieniowa?
- Kto może skorzystać z programu opieki wytchnieniowej?
- Formy opieki wytchnieniowej
- Ile godzin opieki wytchnieniowej przysługuje?
- Jak skorzystać z programu opieki wytchnieniowej?
- Kwalifikacja do programu opieki wytchnieniowej
Czym jest program opieki wytchnieniowej?
Pomoc wytchnieniowa to jedna ze składowych opieki społecznej. Wiąże się ona z bezpłatną opieką nad osobą niepełnosprawną, która nie może egzystować bez stałej opieki. Możliwa jest pomoc kilkugodzinna, kilkudniowa, a nawet kilkunastodniowa. Dzięki programowi opieki wytchnieniowej rodzice lub opiekunowie osób z niepełnosprawnością będą mieli czas na inne obowiązki lub odpoczynek. Z pomocy wytchnieniowej można skorzystać w:
- Dziennych ośrodkach wsparcia
- Ośrodkach urlopowych
- Placówkach całodobowych
- Jednostkach systemu oświaty
- Zakładach opiekuńczo-pielęgnacyjnych
- Miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej
- Wybranym miejscu, które uzyska pozytywną opinię realizatora programu
Na czym polega opieka wytchnieniowa?
Opieka wytchnieniowa może przyjmować różne formy np. pomocy w pielęgnacji, higienie osobistej, kontrolowaniu czynności fizjologicznych, poruszaniu się czy przygotowywaniu i podawaniu posiłków. Na program składa się również utrzymanie porządku w miejscu pobytu oraz spędzanie czasu z osobą niesamodzielną. Jest to nieodpłatna forma pomocy.
Kto może skorzystać z programu opieki wytchnieniowej?
Pomoc wytchnieniowa jest programem przeznaczonym dla rodziców lub opiekunów osób niepełnosprawnych (np. z ciężkimi objawami autyzmu), którzy potrzebują odpoczynku od sprawowania opieki lub muszą wypełnić inne obowiązki. Skorzystanie z pomocy jest możliwe, tylko jeśli osoba niepełnosprawna ma wskazania do konieczności stałej opieki. Osoba niepełnosprawna musi mieć również wskazania do niezbędnego stałego udziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji czy edukacji.
Formy opieki wytchnieniowej
Opieka wytchnieniowa jest realizowana przez jednostki samorządu terytorialnego. Pomoc zapewniają ośrodki środowiskowe. Nie jest to opieka jednego rodzaju. Możne ona obejmować róże formy:
- Opieka w ramach pobytu dziennego odbywa się w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub w dedykowanym ośrodku. Pomoc może również zostać udzielona w innych miejscu, jeśli uzyska ono pozytywną opinię realizatora programu.
- Opieka całodobowa jest realizowana w dedykowanym ośrodku, który ma możliwości jej zapewnienia. Pomoc całodobowa również może zostać udzielona w innym miejscu. Tutaj warunkiem koniecznym także jest pozytywna opinia realizatora programu.
- Zapewnienie opiekunom niepełnosprawnego poradnictwa psychologicznego oraz terapeutycznego. Poradnictwo może obejmować także edukację w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji oraz dietetyki.
Ile godzin opieki wytchnieniowej przysługuje?
Opiekunom osób niepełnosprawnych przysługuje 240 godzin pomocy wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego. W przypadku opieki całodobowej przysługuje 14 dni. Istnieje możliwość uzyskania opieki przez kolejne 14 dni, jeśli dojdzie do nagłej sytuacji np. pobytu w szpitalu opiekuna. Należy wtedy jednak przedstawić stosowne dokumenty, które potwierdzą nagłe okoliczności. Opiekunom przysługuje również 20 godzin profesjonalnego poradnictwa w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki oraz poradnictwa psychologicznego i terapeutycznego.
Jeśli limit godzin opieki wytchnieniowej został przekroczony, to można złożyć do jednostki samorządu terytorialnego wniosek o jej zwiększenie w ramach środków własnych.
Jak skorzystać z programu opieki wytchnieniowej?
Aby skorzystać z programu opieki wytchnieniowej, należy złożyć odpowiedni wniosek do jednostki samorządu terytorialnego. Do programu kwalifikuje jedynie karta zgłoszeniowa. Aktualnie nie ma potrzeby spełniania kryteriów dochodowych.
Kwalifikacja do programu opieki wytchnieniowej
Osoba niepełnosprawna musi mieć wskazania do stałej opieki, jeśli ma zostać zakwalifikowana do programu pomocy wytchnieniowej. Aby je uzyskać, dziecko musi być odpowiednio zdiagnozowane. Bez właściwej diagnozy skorzystanie z programu opieki wytchnieniowej nie będzie możliwe. Proces diagnostyczny często jest długi i zawiły. Aby go usprawnić, rekomenduje się wykonanie badań genetycznych u dziecka, ponieważ wiele rodzajów niepełnosprawności ma podłoże genetyczne. Im szybciej niepełnosprawność zostanie potwierdzona, tym szybciej będzie można skorzystać z programu opieki wytchnieniowej.
Można wykonać badania panelowe, które sprawdzą określone geny lub zdecydować się na kompleksowe badania genetyczne np. test WES. Analizie poddaje się w nim aż 23 000 genów. Wykonywane jest ono za pomocą technologii NGS (Sekwencjonowania Nowej Generacji). Testy WES to najdokładniejsze i najnowocześniejsze badania genetyczne.
Masz pytania odnośnie badań dla dzieci z autyzmem?
Napisz do nas na redakcja@genetyczne.pl.
Przeczytaj też: