Genetyczne.pl – patronem medialnym kolejnej konferencji naukowej!
Serwis Genetyczne.pl jest patronem medialnym studenckiej konferencji naukowej „Co Mendlowi się nie śniło, czyli o najnowszych osiągnięciach w genetyce” organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Genetyki Medycznej przy Katedrze i Zakładzie Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jednym z zagadnień poruszanych w trakcie konferencji będzie metoda CRISPR – nowe narzędzie terapii genowej. Co warto wiedzieć o tej pionierskiej metodzie?
Aby zrozumieć istotę metody CRISPR i cel terapii genowej, warto dowiedzieć się najpierw, czym właściwie są geny i jaką rolę odgrywają w organizmie — człowieka oraz wszystkich istot żywych.
Czym są geny i jaką pełnią funkcję?
Gen jest niczym innym, jak odcinkiem DNA zawierającym zakodowaną informację o budowie białka. To od prawidłowej budowy białek zależy, jak będzie funkcjonował cały organizm. Jeśli białko zbudowane jest poprawnie, to wszystko jest w porządku. Problem pojawia się wtedy, gdy do tej budowy „wkradną się” jakieś błędy. Organizm nie może wtedy działać tak, jak powinien i zaczyna chorować.
Geny zlokalizowane są w komórkach ludzkiego ciała. W pojedynczej komórce może mieścić się nawet kilkadziesiąt tysięcy genów. Każdy z nich zajmuje określone miejsce.
Terapia genowa – na czym ona w ogóle polega?
Zadaniem terapii genowej jest naprawa wadliwych genów lub zastąpienie ich prawidłowymi. Czasem w terapii genowej dąży się też do wyłączenia pewnych genów albo umieszczeniu w komórkach ciała genów całkiem nowych. Jak prawidłowe DNA jest wprowadzane do tych komórek? Może to się odbywać za pomocą nośnika, którym najczęściej jest…wirus. Dlaczego on? Ponieważ potrafi wprowadzić swoje własne DNA do komórek gospodarza. Oczywiście, aby nie zainfekować tego gospodarza, cały materiał genetyczny wirusa zostaje usunięty, a na jego miejsce wchodzą tzw. geny terapeutyczne. Mają one spowodować, że produkowane białko znów będzie miało prawidłową budowę i dzięki temu funkcjonowanie organizmu poprawi się.
Prawidłowe DNA może zostać też wprowadzone do komórek macierzystych chorego – najpierw od niego pobranych, a później ponownie umieszczonych w organizmie. No dobrze, a co z metodą CRISPR?
Technologia CRISPR — CAS9 – czyli jak wyciąć uszkodzone geny
Metoda CRISPR-Cas9 w dużym uproszczeniu polega na wycięciu wadliwego odcinka DNA oraz wstawieniu w jego miejsce odcinka prawidłowego. Do cięcia używa się specjalnych enzymów. Metoda ta budzi oczywiście wiele kontrowersji, w pewnym sensie chodzi przecież o edycję ludzkiego DNA. Jej niewłaściwe zastosowanie może też pociągać za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, np. gdy wytniemy zbyt duży fragment DNA. Dlatego też technologia CRISPR- Cas9 jest nieustannie udoskonalana. Po to, aby wycinanie wadliwego materiału genetycznego było jak najbardziej precyzyjne. Naukowcy pokładają w metodzie CRISPR-Cas9 ogromne nadzieje, przede wszystkim w zakresie korygowania tych wad genetycznych, które były do tej pory nieuleczalne, np. Dystrofii Mięśniowej Duchenne’a (DMD).
Terapia genowa – czy dzięki niej pokonamy choroby genetyczne?
Do tej pory mogliśmy co najwyżej łagodzić objawy choroby genetycznej. O leczeniu przyczynowym, czyli w tym przypadku usunięciu nieprawidłowości w DNA, nie było mowy. Dzięki terapii genowej wszystko może się zmienić. Zmiana uszkodzonych genów daje bowiem szansę na wyleczenie. Metoda ta wiąże się oczywiście z pewnymi ograniczeniami i ryzykiem wystąpienia negatywnych skutków dla zdrowia. Dlatego zanim zacznie być stosowana u ludzi, musi przejść liczne testy bezpieczeństwa.
Zdjęcie: Designed by Freepik
Więcej o konferencji „Co Mendlowi się nie śniło, czyli o najnowszych osiągnięciach w genetyce” »
Patronat medialny
Organizatorom konferencji naukowych i innych ciekawych inicjatyw proponujemy promocję wydarzenia w formie patronatu medialnego.
W ramach współpracy oferujemy:
- zamieszczenie informacji o wydarzeniu na stronie głównej serwisu Genetyczne.pl
- zamieszczenie banera informującego o wydarzeniu w bocznej strefie banerowej
- możliwość opublikowania relacji z wydarzenia na stronie głównej serwisu Genetyczne.pl