Profilaktyka raka jelita grubego — o czym musisz pamiętać?
Rak jelita grubego to choroba, która atakuje nas po cichu. Powoli wyniszcza nasz organizm i nie daje przy tym żadnych widocznych objawów. Przed chorobą tą możemy się bronić poprzez odpowiednie działania profilaktyczne. Zmniejszą one ryzyko zachorowania, a w najgorszym razie pozwolą szybko wykryć schorzenie. Sprawdź, jak dokładnie powinna wyglądać profilaktyka raka jelita grubego!
Spis treści:
- Badania podstawą profilaktyki raka jelita grubego
- Styl życia w profilaktyce raka jelita grubego
Badania podstawą profilaktyki raka jelita grubego
Badania profilaktyczne to skuteczne narzędzia, które pozwolą nam wykryć raka jelita grubego, jeszcze zanim zacznie on siać spustoszenie w naszym organizmie. Dzięki nim otrzymamy wczesną diagnozę i szybko wdrożymy leczenie, które może uratować nasze życie.
Podstawowym badaniem w profilaktyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Jest to złoty standard diagnostyczny w tym przypadku. Wielu pacjentów jednak się na nią nie decyduje w obawie przed wstydem czy bólem[1]. Jeśli należymy do tej gruby osób, to warto rozważyć alternatywne rozwiązanie. W ramach profilaktyki przeprowadzić możemy takie nieinwazyjny test ColoAlert. Jest to innowacyjne test na raka jelita grubego, który wykonuje się na podstawie próbki kału. Dzięki temu jest ono bezbolesne i komfortowe, a przy tym bardzo skuteczne w wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego.
Styl życia w profilaktyce raka jelita grubego
Nasza dieta jest kluczowa dla budowania odporności organizmu. Odpowiedni jadłospis może więc znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Dieta w profilaktyce raka jelita grubego uwzględniać powinna następujące zasady:
- Spożywaj duże ilości błonnika — znajdziesz go w owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, orzechach oraz nasionach. Pomoże nam to utrzymać prawidłową pracę naszych jelit.
- Czerwone mięso zastąp białkiem roślinnym — jest ono łagodniejsze dla naszych jelit. Czerwone mięso w swoich posiłkach zastąp więc fasolą, soczewicą czy ciecierzycą.
- Jedz produkty zawierające antyoksydanty, takie jak pomidory, brokuły czy jagody — neutralizują one wolne rodniki, które mogą uszkadzać DNA w naszych komórkach.
- Wybieraj zdrowe źródła tłuszczów — najlepsza będzie oliwa z oliwek, awokado oraz tłuste ryby
Oprócz diety ważne jest także prowadzenie zdrowego stylu życia. Przede wszystkim zrezygnować należy z picia alkoholu i palenia tytoniu. Zmniejszy to ryzyko rozwoju raka jelita grubego i wpłynie pozytywnie na nasz ogólny stan zdrowia. Zadbać powinniśmy także o odpowiednią ilość ruchu. Na aktywność fizyczną powinniśmy znaleźć co najmniej 30 minut trzy razy w tygodniu. W ten sposób wzmocnimy nasze ciało. W konsekwencji będzie ono bardziej skuteczne w obronie organizmu przed ewentualnymi zagrożeniami.
Źródła:
Bretthauer M. MD, Kaminski M. MD, Løberg M. MD, et al., Population-Based Colonoscopy Screening for Colorectal CancerA Randomized Clinical Trial .