Profilaktyka nowotworowa — jak powinna przebiegać?
Rak jelita grubego jest chorobą zwykle wykrywaną zbyt późno. W konsekwencji nie ma już możliwości wdrożenia skutecznego leczenia. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli choroba zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium rozwoju. Jest to możliwe dzięki profilaktyce nowotworowej. Sprawdź, jak dzięki niej uchronisz się przed rakiem jelita grubego!
Spis treści:
- Profilaktyka nowotworowa a rak jelita grubego
- Badania przesiewowe w profilaktyce nowotworowej
- Styl życia w profilaktyce nowotworowej
Profilaktyka nowotworowa a rak jelita grubego
Rak jelita grubego to bardzo podstępna choroba. Przez długi czas rozwija się ona po cichu. Nie daje żadnych widocznych objawów, więc pacjenci nie są niczego świadomi. Większość z nich dowiaduje się o schorzeniu, dopiero gdy jest ono w zaawansowanym stadium rozwoju. W konsekwencji większość pacjentów przegrywa z chorobą.
Sytuacja pacjentów chorych na raka jelita grubego wcale nie musi być tak tragiczna. Wcześnie wykryta choroba jest niemal w 100% wyleczalna. Profilaktyka nowotworowa umożliwia szybkie postawienie diagnozy.
Badania przesiewowe w profilaktyce nowotworowej
Najbardziej skutecznym działaniem profilaktycznym jest przeprowadzanie badań przesiewowych. Dzięki nim obecność ewentualnych zmian nowotworowych zostanie jednoznacznie potwierdzona lub wykluczona. Badania tego typu warto przeprowadzić jak najszybciej.
Podstawowym badaniem wykonywanym w celu wykrycia raka jelita grubego jest kolonoskopia. Jest to najbardziej skuteczne badanie w wykrywaniu zmian nowotworowych, dlatego jest to złoty standard diagnostyczny. Pacjenci jednak zbyt rzadko decydują się na to badanie w obawie przed bólem i dyskomfortem[1].
Polecanym badaniem przesiewowym w profilaktyce nowotworowej jest także innowacyjny test ColoAlert. Jest to nieinwazyjne badanie. Przeprowadza się je na próbce kału. Dzięki temu badanie jest bezbolesne i komfortowe dla pacjenta, a przy tym jest bardzo skuteczne w wykrywaniu zmian nowotworowych.
Styl życia w profilaktyce nowotworowej
Ważnym elementem profilaktyki nowotworowej jest także nasz styl życia. Znaczenie ma tu przede wszystkim nasza dieta, która powinna być bogata w:
- Błonnik — znajdziemy go w warzywach, owocach, orzechach i produktach pełnoziarnistych
- Białko roślinne, które znajduje się w soi, fasoli czy ciecierzycy. Powinno ono zastępować nam czerwone mięso, które jeść należy tylko okazjonalnie.
- Antyoksydanty — są one obecne m.in. w pomidorach, brokułach oraz jagodach
- Zdrowe tłuszcze np. oliwa z oliwek, awokado czy tłuste ryby
Pamiętajmy, że zdrowy styl życia to nie tylko nasza dieta. W ramach profilaktyki nowotworowej powinniśmy pamiętać także o nawadnianiu organizmu, wysypianiu się oraz regularnej aktywności fizycznej.
Źródła:
[1] Bretthauer M. MD, Kaminski M. MD, Løberg M. MD, et al., Population-Based Colonoscopy Screening for Colorectal CancerA Randomized Clinical Trial .