Profilaktyka nowotworów — badania i inne niezbędne działania
Nowotwory to choroby, które w większości przypadków wykrywane są zbyt późno. W konsekwencji rokowania pacjentów nie są najlepsze. Najczęściej dotyczy to raka jelita grubego. Choroby te można jednak wykryć dużo wcześniej, co daje szanse na skuteczne leczenie. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej profilaktyce. Sprawdź, jak powinna ona wyglądać!
Spis treści:
- Profilaktyka nowotworów — badania
- Profilaktyka nowotworów badania — co zamiast kolonoskopii?
- Profilaktyka nowotworów — styl życia
Profilaktyka nowotworów — badania
W profilaktyce raka jelita grubego najważniejsze jest przeprowadzenie kluczowego badania – kolonoskopii. Dzięki niej lekarz może przyjrzeć się jelitu grubemu od wewnątrz, co pozwala zauważyć niepokojące zmiany. Kolonoskopia przeprowadzana jest poprzez umieszczenie w odbycie pacjenta giętkiej rurki z kamerą[1]. Cała procedura trwać może od 15 do 40 minut.
Kolonoskopia jest niezwykle skutecznym i wiarygodnym badaniem. Mimo tego pacjenci nie zgłaszają się na nią zbyt chętnie. Najczęściej unikają kolonoskopii, ponieważ obawiają się bólu. W rzeczywistości kolonoskopia jest niemal całkowicie bezbolesna, ponieważ wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Nie warto więc ryzykować swoim zdrowiem i życiem.
Profilaktyka nowotworów badania — co zamiast kolonoskopii?
Nie warto rezygnować z przeprowadzenia profilaktyki nowotworów tylko dlatego, że obawiamy się kolonoskopii. Pacjenci w takiej sytuacji mogą skorzystać z alternatywy – nieinwazyjnego testu ColoAlert. Jest to w pełni bezpieczne badanie, które nie wywołuje u pacjentów żadnego bólu czy dyskomfortu. Do jego przeprowadzenia potrzebna jest jedynie próbka kału. Pacjent może pobrać ją we własnej łazience, dzięki czemu badanie jest dla niego dużo bardziej komfortowe.
Skuteczność testu ColoAlert porównywalna jest do kolonoskopii. Jest to możliwe dzięki analizie próbki pod kątem aż czterech składowych. Podczas analizy sprawdza się:
- Stężenie ludzkiego DNA w kale
- Obecność mutacji w genie KRAS
- Obecność mutacji w genie BRAF
- Obecność krwi utajonej w kale
Profilaktyka nowotworów — styl życia
W profilaktyce nowotworów ważne jest także utrzymywanie zdrowego stylu życia. Szczególnie istotna jest tutaj dieta. Powinna ona być bogata w błonnik, białko roślinne, antyoksydanty oraz zdrowe tłuszcze. Taki sposób odżywiania wspomoże pracę jelit oraz wzmocni odporność organizmu.
Zdrowy styl życia to także regularna aktywność fizyczna. Warto uprawiać ją przynajmniej trzy razy w tygodniu przez 30 minut. Oprócz tego pamiętać powinniśmy o nawadnianiu organizmu oraz wyeliminowaniu używek, takich jak alkohol czy papierosy.
Źródła:
- https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/kolonoskopia-badanie-ktore-ratuje-zycie