Pierwsze objawy raka jelita grubego — jak je rozpoznać?
Rocznie aż 12 000 osób przegrywa z rakiem jelita grubego[1] . Powodem tak wysokiej śmiertelności jest zbyt późno rozpoczęta diagnostyka. Rak jelita grubego nie musi jednak być wyrokiem. Jest on w 100% wyleczalny, jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium. Niestety jego pierwsze symptomy są mało charakterystyczne, dlatego pacjenci zwykle je bagatelizują. Jakie to symptomy? Jak rozpoznać wczesne objawy raka jelita grubego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
Jakie są pierwsze objawy raka jelita grubego?
Pierwsze objawy raka jelita grubego zwykle pozostają niezauważalne. Pacjenci nie kojarzą ich z niebezpieczną chorobą, dlatego je bagatelizują. Zauważają oni dopiero charakterystyczne objawy, które pojawiają się, dopiero gdy choroba jest zaawansowana[2] .
Warto wiedzieć, jakie symptomy mogą świadczyć o raku jelita grubego. Szczególnie wyczuleni powinniśmy być na:
- Krwawienie z odbytu
- Zmianę rytmu wypróżnień (pojawienie się biegunek i zaparć)
- Ból w obrębie jamy brzusznej
- Nagłą utratę masy ciała[3]
- Uczucie niepełnego wypróżnienia się
- Ból w trakcie wypróżniania
- Brak apetytu
W kolejnych stadiach rozwoju raka jelita grubego pojawić mogą się bardziej charakterystyczne objawy, takie jak:
- Niedokrwistość (anemia)
- Wyczuwalny guz w jamie brzusznej
- Obecność ciemnej krwi w kale
- Bolące parcie na stolec[4]
Objawy raka jelita grubego — jak reagować?
Jeśli zauważyliśmy u siebie jakiekolwiek objawy raka jelita grubego, to musimy reagować jak najszybciej. Nie możemy ich lekceważyć. Wcześnie wykryty rak jelita grubego jest niemal w 100% wyleczalny. Im szybciej rozpoczniemy diagnostykę, tym większe będą szanse na wdrożenie skutecznego leczenia.
Standardem diagnostycznym w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia. Pacjenci zwykle wolą jednak uniknąć tego badania, ponieważ nie jest ono najprzyjemniejsze. Możemy jednak rozpocząć diagnostykę od bardziej komfortowego badania, czyli testu ColoAlert®. Jest to test na raka jelita grubego, do którego wykonania potrzebujemy jedynie próbki kału. Możemy pobrać ją we własnym domu. Badanie to ma czułość porównywalną do kolonoskopii, ale jest dużo bardziej komfortowe dla pacjenta.
Test ColoAlert® nie zastąpi kolonoskopii. Jeśli wykryje on jakieś nieprawidłowości, to badanie to będziemy musieli i tak wykonać. Jeśli jednak test ColoAlert® nie wykaże żadnych problemów, to uda nam się uniknąć kolonoskopii.
Źródła:
- https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/
- Nowaczyk P, Połom K, Murawa D, Cegielska E. „Objawy kliniczne raka jelita grubego a stopień zaawansowania nowotworu”.
- Banaszkiewicz, Z., Tojek, K., Jarmocik, P., Frasz, J., & Jawień, A. (2009). Kliniczne objawy raka jelita grubego–badanie retrospektywne. Współcz Onkol, 13(1), 34–40.
- Jeziorski A, Szawłowski AW, Towik E. „Chirurgia onkologiczna. tom 4.”