Kolonoskopia — na czym polega badanie? Jak się do niego przygotować?
Kolonoskopia nazywana jest złotym standardem diagnostycznym w diagnostyce raka jelita grubego. Pozwala ona na dokładną ocenę wnętrza jelita grubego pacjenta i wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych w jego obrębie. Na czym dokładnie polega kolonoskopia? Jak się do niej przygotować? Czy badanie boli? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
- Kolonoskopia — przebieg badania
- Kolonoskopia — czy badanie boli?
- Kolonoskopia — przygotowanie do badania
- Kolonoskopia — cena badania
Kolonoskopia — przebieg badania
Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki niej lekarz może dokładnie przyjrzeć się wnętrzu jelita grubego pacjenta oraz końcowemu odcinkowi jelita cienkiego. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu do odbytu pacjenta giętkiej rurki zakończonej kamerą.
W trakcie kolonoskopii do odbytu pacjenta wprowadzone mogą zostać także dodatkowe narzędzia. Jest to wskazane m.in. w przypadku konieczności pobrania niewielkiego wycinka do badania histopatologicznego[1].
Kolonoskopia — czy badanie boli?
Kolonoskopia większości pacjentów kojarzy się z bólem i dyskomfortem. Najczęściej jednak przeprowadzenie badania jest niemal całkowicie bezbolesne, ponieważ wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Kolonoskopia może nie spowodować żadnego bólu także bez znieczulenia. Jest to jednak zależne od budowy anatomicznej pacjenta i jego wrażliwości na ból.
Pacjenci z wykonaniem kolonoskopii najczęściej zwlekają tak długo, jak tylko jest to możliwe. Może to prowadzić do opóźnienia postawienia diagnozy, przez co nie będzie możliwe już skuteczne leczenie. W takiej sytuacji pacjentom poleca się wykonanie domowego testu na raka jelita grubego ColoAlert. Jest to bezbolesne badanie, do którego potrzebna jest jedynie próbka kału.
Kolonoskopia — przygotowanie do badania
Do przeprowadzenia kolonoskopii konieczne jest kilkudniowe przygotowanie, dzięki któremu oczyścimy jelito ze złogów kałowych. W tym celu na tydzień przed badaniem rozpocząć należy stosowanie diety lekkostrawnej, a dwa dni przed badaniem wypicie specjalnej zawiesiny przeczyszczającej. W dniu badania pacjent powinien powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek posiłków[2].
Kolonoskopia — cena badania
Kolonoskopię niektórzy pacjenci wykonać możemy bezpłatnie dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Jest to możliwe w przypadku:
• Pacjentów w wieku od 50 do 65 lat
• Pacjentów po 40 roku życia, jeśli znajdują się w grupie ryzyka (osoba z ich najbliższej rodziny choruje lub chorowała na raka jelita grubego)
Pozostali pacjenci muszą ponieść pełne koszty przeprowadzenia kolonoskopii. Cena zależna jest od konkretnej placówki, ale zwykle przeprowadzenie badania kosztuje od 400 do 1000 zł.
Źródła:
- https://www.testdna.pl/kolonoskopia/
- https://www.zozmokotow.pl/images/diagnostyka/Instrukcja-przygotowania-FORTRANS.pdf