Domowy test na raka — jak się go przeprowadza?
Rak jelita grubego to podstępna i ciężka choroba. Jest ona jednak w pełni uleczalna, jeśli tylko zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. Diagnostyka raka jelita grubego wiąże się jednak z wykonaniem kolonoskopii, czego wielu pacjentów wolałoby uniknąć. Na szczęście istnieje także inne skuteczne narzędzie diagnostyczne – domowy test na raka. Sprawdź, jak się go przeprowadza i dlaczego warto go wykonać!
Spis treści:
- Domowy test na raka — korzyści
- Kolonoskopia a domowy test na raka
- Domowy test na raka jelita grubego — jak się go wykonuje?
Domowy test na raka — korzyści
Rak jelita grubego jest chorobą, która zbiera ogromne żniwo. Rocznie przegrywa z nią aż 12 000 osób[1] . Los pacjentów nie musi jednak być tak tragiczny. Rak jelita grubego jest chorobą w pełni uleczalną, jeśli wykryje się ją odpowiednio wcześnie. Im później postawiona diagnoza, tym mniejsze będą szanse na wyleczenie. Domowy test na raka jelita grubego daje nam możliwość wykrycia choroby we wczesnym stadium. Jego wykonanie może więc uratować nam życie.
Kolonoskopia a domowy test na raka
Kolonoskopia to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce raka jelita grubego. Wielu pacjentów jednak unika go jak ognia, ponieważ kojarzy im się z bólem i dyskomfortem. Jest to spowodowane samą procedurą badania – wykonuje się je poprzez wprowadzenie do odbytu pacjenta giętkiej rurki zakończonej kamerą. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze jelita grubego pacjenta i wykryć niepokojące zmiany. Kolonoskopia zwykle wykonywana jest w znieczuleniu, ale mimo tego większość osób nie decyduje się na badanie odpowiednio szybko.
Pacjenci najczęściej na kolonoskopię zgłaszają się, dopiero gdy są do tego zmuszeni. W konsekwencji rak jelita grubego diagnozowany jest w zaawansowanym stadium rozwoju. W takiej sytuacji szanse na skuteczne leczenie są już niewielkie. Los pacjentów nie musi jednak być taki tragiczny. Uniknąć można go dzięki wczesnej diagnostyce, czyli szybkim wykonaniu kolonoskopii lub domowego testu na raka jelita grubego.
Domowy test na raka jelita grubego — jak się go wykonuje?
Pacjenci, którzy obawiają się kolonoskopii, mogą skorzystać z nieinwazyjnej alternatywy – domowego testu na raka jelita grubego Coloalert. Dzięki niemu możemy wykryć raka jelita grubego już we wczesnym stadium. Potrzebna jest do tego jedynie próbka kału. Pobrać możemy ją we własnej łazience, dzięki czemu przeprowadzenie badania jest dużo bardziej komfortowe.
Czułość domowego testu na raka wynosi 85%, a specyficzność 92%[2] . Badanie to jest więc tak skuteczne w wykrywaniu zmian nowotworowych, jak kolonoskopia. Jest to możliwe dzięki analizie próbki kału pod kątem czterech składowych:
- Stężenie ludzkiego DNA w kale
- Obecność mutacji w genie KRAS
- Obecność mutacji w genie BRAF
- Obecność krwi utajonej w kale
Źródła:
- https://www.zwrotnikraka.pl/przerzutowy-rak-jelita-grubego/
- Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.