Czym zastąpić kolonoskopię?
Kolonoskopia to złoty standard w diagnostyce raka jelita grubego. Jest to jednak badanie, które nie cieszy się zbyt dobrą sławą. Kojarzy się ono raczej z czymś bolesnym, nieprzyjemnym i wstydliwym. W konsekwencji wielu pacjentów stara się jej uniknąć. Czy jest to możliwe? Czy istnieje zastępstwo kolonoskopii? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
- Kolonoskopia jako standard diagnostyczny w diagnostyce raka jelita grubego
- Kolonoskopia — dlaczego pacjenci jej unikają?
- Kolonoskopia — czym ją zastąpić?
Kolonoskopia jako standard diagnostyczny w diagnostyce raka jelita grubego
Kolonoskopia jest jedynym badaniem diagnostycznym przeprowadzanym w diagnostyce raka jelita grubego. Dzięki niemu lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze jelita i wykryć ewentualne niepokojące zmiany, w tym zmiany o charakterze nowotworowym [1].
Kolonoskopię wykonuje się poprzez wprowadzenie do odbytu pacjenta giętkiej rurki zakończonej kamerą. Dzięki temu lekarz może przyjrzeć się jelitu grubemu pacjenta od wewnątrz. Zwykle badanie to wykonywane jest ze znieczuleniem, aby całkowicie zmniejszyć dyskomfort pacjenta. Cała procedura trwać może od 15 do 40 minut.
Kolonoskopia — dlaczego pacjenci jej unikają?
W 2022 roku zgłaszalność na kolonoskopię wynosiła jedynie 17,4% [2]. Jest to okropnie niski wynik. Tak niska zgłaszalność spowodowana jest złą sławą kolonoskopii. Pacjenci myślą o niej jako o badaniu bardzo niekomfortowym i bolesnym, przez co odwlekają jego wykonanie tak długo, jak to możliwe. Niestety może mieć to dla nich tragiczne konskewencje. Późne wykrycie raka jelita grubego znacznie zmniejsza szanse powodzenia leczenia.
Kolonoskopia — czym ją zastąpić?
Kolonoskopii może nie udać nam się uniknąć. Jeśli jednak bardzo obawiamy się tego badania, to na początku możemy spróbować zdecydować się na jedno z alternatywnych badań przesiewowych. W takiej sytuacji przeprowadzić możemy:
- Endoskopia kapsułkowa — jest to innowacyjne narzędzie stworzone do diagnostyki przewodu pokarmowego. Polega ono na połknięciu kapsułki wielkości większej tabletki witaminowej. Kapsułka, przechodząc przez przewód pokarmowy, wykonuje zdjęcia, które następnie ocenia lekarz. Jest ona jednorazowa, dlatego na końcu jest wydalana z organizmu.
- Test ColoAlert – jest to nieinwazyjne badanie, do którego potrzebna jest jedynie próbka kału pacjenta. Dzięki niemu wykryć możemy zmiany nowotworowe już na wczesnym etapie ich rozwoju. Próbkę do testu pobrać możemy w domu za pomocą specjalnego zestawu, dzięki czemu badanie jest dużo bardziej komfortowe dla pacjenta.
- Kolonografia (kolonoskopia wirtualna) — jest to badanie wykonywane za pomocą tomografu komputerowego. Konieczne do jego wykonania jest rozszerzenie jelit poprzez wypełnienie ich gazem za pomocą wprowadzenia do odbytu elastycznej rurki. Następnie przeprowadza się skany podczas leżenia na plecach i na brzuchu. W ich trakcie pacjent musi wstrzymywać oddech.
Pamiętajmy, że wszystkie te badania są przesiewowe. Wykonanie kolonoskopii i tak może być więc konieczne.
Źródła:
- https://www.bielanski.med.pl/wp-content/uploads/2022/12/Kolonoskopia_opis-procedury.pdf
- Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf.