Które badanie na raka jelita grubego warto wykonać?
Rak jelita grubego to bardzo podstępna choroba. Rozwija się ona w ukryciu, a ujawniać zaczyna się, gdy jest już za późno na jakiekolwiek działanie. Skuteczne leczenie wprowadzić możemy jedynie wykonując wczesną diagnostykę. Sprawdź, które badanie na raka jelita grubego umożliwia wczesne wykrycie choroby!
Spis treści:
- Badanie na raka — dlaczego warto je wykonać?
- Standardowe badanie na raka jelita grubego — kolonoskopia
- Badanie na raka jelita grubego — test FIT
- Alternatywne badanie na raka jelita grubego — test Coloalert
Badanie na raka — dlaczego warto je wykonać?
Rak jelita grubego niestety u większości pacjentów jest wykrywany zbyt późno. Niemożliwe jest już skuteczne leczenie. W konsekwencji rocznie z chorobą tą przegrywa aż 12 000 osób [1]. Chorych na raka jelita grubego wcale jednak nie musi spotykać taki los. Choroba ta wykryta we wczesnym stadium jest niemal w 100% wyleczalna. Szybkie wykonanie badania na raka może więc uratować nam życie.
Standardowe badanie na raka jelita grubego — kolonoskopia
Podstawowym i kluczowym badaniem na raka jelita grubego jest kolonoskopia. Jest to badanie, podczas którego do odbytu pacjenta wprowadzana jest giętka rurka z kamerą. Dzięki temu lekarz może obejrzeć wnętrze jelita grubego. W niektórych przypadkach do odbytu pacjenta wprowadzane są także dodatkowe narzędzia np. w celu pobrania wycinka do dalszej analizy [2] .
Kolonoskopia powinna być wykonana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Dzięki temu będzie ono bezbolesne. Samo przeprowadzenie tego badania trwa od 15 do 40 minut. Przygotowanie do kolonoskopii należy jednak rozpocząć już dużo wcześniej. Już tydzień przed badaniem pacjent powinien rozpocząć stosowanie diety lekkostrawnej. Z kolei na dwa dni przed kolonoskopią pacjent musi zacząć pić specjalną zawiesinę przeczyszczającą. Na samo badanie zgłosić należy się na czczo.
Badanie na raka jelita grubego — test FIT
Badaniem na raka jelita grubego jest także test FIT. Jest to test na krew utajoną w kale, której obecność jest jednym z objawów raka jelita grubego. Jest ono pomocne, ale ma dość ograniczony zakres. Krew utajona w kale wykrywana jest jedynie w 10% przypadków [3] .
Alternatywne badanie na raka jelita grubego — test Coloalert
Pacjenci w diagnostyce raka jelita grubego często próbują uniknąć kolonoskopii w obawie przed bólem. Aktualnie mogą spróbować jej uniknąć poprzez wykonanie alternatywnego badania na raka – testu na raka jelita grubego Coloalert. Jest to badanie, w którym zmiany nowotworowe wykryć można na podstawie próbki kału. Pobrać możemy ją komfortowo w naszej własnej łazience. Test Coloalert jest bardzo skuteczny w wykrywaniu zmian nowotworowych. Jego czułość szacuje się na 85%, a specyficzność na 92% [4].
Źródła:
- https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21–1.
- https://www.bielanski.med.pl/wp-content/uploads/2022/12/Kolonoskopia_opis-procedury.pdf
- Reference: Mayo Clinic (O.J.). Colon Cancer.
- Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719–1730.