Jakie badania profilaktyczne na raka jelita grubego warto wykonać?
Badania profilaktyczne na raka jelita grubego to szansa na uratowanie życia. Dzięki nim możemy wykryć chorobę we wczesnym stadium rozwoju, kiedy leczenie może przynieść oczekiwane skutki. Sprawdź, jakie badania profilaktyczne na raka jelita grubego najlepiej wykonać!
Spis treści:
- Badania profilaktyczne na raka jelita grubego — dlaczego warto je wykonać?
- Kolonoskopia jako badanie profilaktyczne na raka jelita grubego
- Test FIT jako badanie profilaktyczne na raka jelita grubego
- Test ColoAlert jako badanie profilaktyczne na raka jelita grubego
Badania profilaktyczne na raka jelita grubego — dlaczego warto je wykonać?
Niestety rak jelita grubego to choroba, która przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Po cichu wyniszcza ona organizm. Pierwsze wyraźne symptomy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju nowotworu. Szanse na skuteczne leczenie są już wtedy niewielkie.
Rak jelita grubego jest w pełni wyleczalny, jeśli tylko zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. Szybkie otrzymanie diagnozy umożliwiają nam właśnie badania profilaktyczne, takie jak kolonoskopia, test FIT czy test ColoAlert. Są one szczególnie zalecane osobom po 50 roku życia[1].
Kolonoskopia jako badanie profilaktyczne na raka jelita grubego
Podstawowym badaniem profilaktycznym na raka jelita grubego jest kolonoskopia. Polega ona na umieszczeniu giętkiej rurki z kamerą w odbycie pacjenta. Pozwala to na dokładne obejrzenie jelita od wewnątrz. Dzięki temu lekarz może zauważyć ewentualne zmiany nowotworowe[2].
Kolonoskopię wykonuje się ze znieczuleniem ogólnym lub miejscowym. Cała procedura zajmuje od 15 do 45 minut. Dokładny czas zależy od tego, co dokładnie lekarz zauważy w obrębie jelita grubego pacjenta.
Test FIT jako badanie profilaktyczne na raka jelita grubego
Test FIT to kolejne badanie profilaktyczne na raka jelita grubego. Sprawdza on, czy w kale obecna jest krew utajona. Jest to objaw krwawienia z przewodu pokarmowego, a co za tym idziemy symptom raka jelita grubego. Krew utajona nie występuje jednak u każdego pacjenta z tym typem nowotworu, dlatego oprócz testu FIT warto wykonać także inne badania profilaktyczne.
Test ColoAlert jako badanie profilaktyczne na raka jelita grubego
Kolejnym badaniem profilaktycznym na raka jelita grubego jest test ColoAlert. Jest to innowacyjne badanie, które wykonuje się na podstawie próbki kału. Dzięki temu jest ono całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Jest także bardzo komfortowe, ponieważ potrzebną do badania próbkę pobiera się we własnej łazience.
Test ColoAlert jest świetną alternatywą dla osób, które z pewnych powodów obawiają się kolonoskopii. Badania te są równie skuteczne. Czułość testu ColoAlert wynosi aż 85% . Dzięki temu mogą zostać wykryte w nim zmiany nowotworowe nawet we wczesnym stadium rozwoju.
Źródła:
- https://www.zwrotnikraka.pl/badania-przesiewowe-rak-jelita-grubego/
- https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/kolonoskopia-badanie-ktore-ratuje-zycie