Alternatywy dla kolonoskopii — czy można uniknąć tego badania?
Pacjenci często poszukują alternatywy dla kolonoskopii. Obawiają się tego badania ze względu na możliwy ból czy dyskomfort. Wielu z nich nie decyduje się także na nią z powodu wstydu. Czy rzeczywiście obawy przed kolonoskopią są słuszne? Czy istnieją alternatywy dla kolonoskopii? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
- Kolonoskopia — czym jest to badanie?
- Kolonoskopia — czy obawy przed badaniem są słuszne?
- Jakie są alternatywy dla kolonoskopii?
Kolonoskopia — czym jest to badanie?
Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki niemu lekarz może ocenić wnętrze jelita grubego oraz końcowy odcinek jelita cienkiego pacjenta. Pozwala ona wykryć zmiany nowotworowe{[1] .
Kolonoskopię wykonuje się poprzez giętką rurkę zakończoną kamerą, którą wprowadza się do odbytu pacjenta. W niektórych przypadkach wprowadzane są tam także inne narzędzia np. w celu pobrania wycinka do badania histopatologicznego. Całe badanie może trwać od 15 do 40 minut. Dokładny czas trwania badania zależy od tego, jakie zmiany w jelicie wykryje lekarz.
Kolonoskopia — czy obawy przed badaniem są słuszne?
Kolonoskopia jest badaniem, którego pacjenci starają się raczej unikać. W 2022 roku zgłaszalność na to badanie wynosiła zaledwie 17,4%[2] . Czym jest to spowodowane? Kolonoskopia kojarzy się pacjentom z bólem i dyskomfortem. Wolą więc jej unikać tak długo, jak tylko to możliwe.
W rzeczywistości kolonoskopia wcale nie jest tak strasznym badaniem. U większości pacjentów wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Badanie może być więc bolesne tylko w przypadku wykonania go bez znieczulenia. W takim przypadku siła bólu zależy głównie od budowy anatomicznej pacjenta oraz jego progu bólu.
Przygotowanie do kolonoskopii
Kolonoskopia wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Nie polega ono tylko na wykonaniu badania na czczo. Przygotowanie musi rozpocząć się już tydzień wcześniej. Właśnie wtedy pacjent powinien rozpocząć stosowanie lekkostrawnej diety. Z kolei na dwa dni przed badaniem należy rozpocząć spożywanie specjalnej zawiesiny[3] .
Jakie są alternatywy dla kolonoskopii?
Kolonoskopii możemy spróbować uniknąć poprzez bezbolesną i komfortową alternatywę — test na raka jelita grubego Coloalert. Jest to badanie profilaktyczne, które może wykryć zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego pacjenta. Wykonać możemy go na podstawie próbki kału, którą pobrać możemy we własnej toalecie[4] .
Pacjenci muszą pamiętać, że test Coloalert nie zawsze zastąpi kolonoskopię. Zależy to od wskazań medycznych. Jeśli w teście zostaną wykryte zmiany nowotworowe, to nie uda nam się uniknąć kolonoskopii.
Źródła:
- https://www.bielanski.med.pl/wp-content/uploads/2022/12/Kolonoskopia_opis-procedury.pdf
- Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce.pdf.
- https://www.zozmokotow.pl/images/diagnostyka/Instrukcja-przygotowania-FORTRANS.pdf
- https://www.testdna.pl/badania-przesiewowe-na-raka-jelita-grubego-kolonoskopia-vs-test-coloalert/