Poronienia nawykowe — czy ich przyczyną może być trombofilia wrodzona?
Poronienia nawykowe, inaczej powracające, to takie, do których doszło 3 i więcej razy z rzędu. Na szczęście nawet i one dają szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Jednak lekarz musi najpierw ustalić, co powoduje straty ciąży u pacjentki. Po rozpoznaniu przyczyny trudności z ich utrzymaniem może wkroczyć z odpowiednim leczeniem. Dzięki właściwej terapii poronienia być może już nie będą miały miejsca.
Poronienia nawykowe – im szybsza diagnoza, tym większe szanse na dziecko
Według statystyk poronieniem kończy się ok. 15% wszystkich stwierdzonych ciąż. Większość z nich następuje na przełomie pierwszych 12. tygodni. Najczęściej są to poronienia sporadyczne. Dochodzi do nich tylko raz, w pierwszej albo kolejnej ciąży. A co jeśli poronienie przydarzyło się kobiecie kilka razy? Wtedy mówimy już o poronieniach nawykowych. Odpowiedzialność za nie ponoszą różne czynniki, wśród nich przeważają jednak genetyczne. W diagnostyce poronień czas odgrywa jednak zasadniczą rolę. Im szybciej czynnik genetyczny zostanie rozpoznany, tym para będzie miała większe szanse na dziecko.
Poronienie – przyczyny utraty ciąży zapisane w DNA
Warto wiedzieć, że w 70% przypadków poronień swój udział mają czynniki genetyczne. U płodów z niedonoszonych ciąż najczęściej stwierdza się zaburzenia polegające na nieprawidłowej liczbie lub budowie chromosomów. Wśród nich największy odsetek stanowią tzw. trisomie. Z trisomią będziemy mieli do czynienia, gdy 1 z 23 chromosomów kariotypu dziecka wystąpi nie w 2, a w 3 kopiach. Zmiany tego typu mogą pojawić się u dziecka zupełnie spontanicznie, albo zostać odziedziczone po rodzicach.
To może Cię zainteresować: Przyczyny poronienia ukryte w genach?
Trombofilia wrodzona a ciąża
Kolejną genetycznie uwarunkowaną przyczyną poronień jest trombofilia wrodzona. Na skutek defektu genetycznego proces krzepnięcia krwi zostaje zaburzony. Taka krew jest bardziej podatna na zakrzepy. Właśnie dlatego trombofilia wrodzona to stan, w którym zwiększa się ryzyko rozwoju zakrzepicy. Problem ten może dotyczyć każdej z nas, jednak częściej niż inne kobiety dotyka ciężarnych. Jest tak, ponieważ w czasie ciąży dochodzi do wzrostu niemal wszystkich czynników krzepnięcia. To efekt zwiększonej wagi i „burzy hormonalnej” jaka ma wtedy miejsce. Prawdopodobieństwo, że u przyszłej matki rozwinie się zakrzepica wzrasta jeśli jest ona dodatkowo nosicielką mutacji genetycznej, związanej z trombofilią wrodzoną. Ryzyko zachorowania na zakrzepicę podnosi się również w okresie połogu.
Wariant genu MTHFR, protrombiny, czynnik V Leiden – mogą spowodować poronienie
Za trombofilię wrodzoną odpowiadają mutacje pojedynczych genów. Jedną z nich jest mutacja V czynnika krzepnięcia krwi — tzw. mutacja czynnika V Leiden, która ma związek ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia: zakrzepicy, zawału serca czy udaru mózgu. Bywa również przyczyną poronień i innych patologii w ciąży: zahamowania wzrostu płodu, przedwczesnego oddzielenia się łożyska, stanu przedrzucowkowego i wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Dalej warto również wymienić mutację genu protrombiny oraz MTHFR. Mutacja genu protrombiny zwiększa właściwości prozakrzepowe krwi pacjentki. Ma również bardzo niekorzystny wpływ na łożysko. Ostatnią z wymienionych mutacji – wariant genu MTHFR – łączy się z nieprawidłowym wchłanianiem kwasu foliowego. Niedobory tego ważnego składnika mogą spowodować u kobiety tzw. hiperhomocysteinemię i doprowadzić do utraty ciąży lub wystąpienia u dziecka zespołu wad wrodzonych.
Ciekawy artykuł: Ciąża po poronieniu. Jak się przygotować?
Poronienia nawykowe – badania genetyczne podpowiedzą jak ich uniknąć
Do zdiagnozowania trisomii u dziecka po poronieniu służą badania kariotypu. Wykonuje się je również u rodziców, ponieważ ich komórki rozrodcze mogą mieć mutacje, które nie pozwolą im utrzymać ciąży. Z wynikami warto udać się na konsultacje do lekarza genetyka, który oceni szanse pary na powodzenie przy kolejnych próbach donoszenia ciąży. Żeby zdiagnozować trombofilię wrodzoną wystarczy proste badanie genetyczne na obecność odpowiedzialnych za nią mutacji. A co jeśli badania genetyczne faktycznie ujawnią, że poronienia są efektem zmian w DNA dziecka lub rodziców?
Jeśli badanie ujawni którąś z mutacji wywołujących trombofilię wrodzoną, to pacjentce już do końca ciąży podawane są leki przeciwzakrzepowe. Diagnostyce na obecność wad genetycznych można poddać również sam zarodek. Poronienia nawykowe — o kierunku leczenia pary z tym problemem powinien decydować lekarz. Dobrze jeśli są one prowadzone pod okiem genetyka.
Przeczytaj też: Badanie genetyczne płodu — nieoceniona pomoc w staraniach o dziecko
Autor: redakcja serwisu Genetyczne.pl