Znaczenie snu dla zdrowia dziecka, czyli jak bezsenność wpływa na organizm przedszkolaka lub ucznia
Niestety rodzice nadal dość lekko podchodzą do tzw. higieny snu u dzieci. Wydaje im się, że niewyspane dziecko jest po prostu trochę bardziej marudne. W rzeczywistości znaczenie snu dla zdrowia dziecka jest dużo większe. Zaburza funkcjonowanie całego organizmu, np. wydzielanie hormonów.
Znaczenie snu dla zdrowia dziecka — badania naukowe
Przez kilkanaście ostatnich lat naukowcy często badali wpływ snu na życie dzieci. Doszli oni do następujących wniosków:
- niewyspane dziecko jest bardziej narażone na pojawienie się otyłości lub cukrzycy, ponieważ nie ma za bardzo ochoty na aktywność fizyczną, np. wycieczkę rowerową, spacer po lesie. Ponadto zaburzenia snu powodują niewłaściwe wydzielanie się hormonów związanych z odczuwaniem głodu i sytości oraz wpływają na tolerancję glukozy i wydzielanie insuliny.
- zbyt późne zasypianie (po 22.00) oraz zbyt krótki sen zwiększa ryzyko depresji u dzieci i stanów lękowych. Zła jakość snu pogarsza relacje z rówieśnikami oraz zachowanie się dziecka.
- dzieci z ADHD często zmagają się z zaburzeniami snu. Zauważono też, że dzieci cierpiące na bezsenność mają objawy, które łatwo pomylić z oznakami nadpobudliwości psychoruchowej (zaburzenia kontroli impulsów, zaburzenia uwagi i koncentracji).
- niewystarczająca ilość snu pogarsza oceny dzieci w szkole, ponieważ zwiększona senność w ciągu dnia utrudnia skoncentrowanie się na lekcjach.
Co zrobić, gdy dziecko nie może zasnąć o właściwej porze?
Problemy ze snem u dzieci mogą wynikać z wielu czynników, więc w pierwszej kolejności należy znaleźć ich przyczynę. Niekiedy wystarczy wprowadzić pewne zasady, które ogólnie określa się mianem reguł higieny snu. Jeśli to nie pomoże, trzeba poprosić o pomoc lekarza. W walce z bezsennością u dziecka pomocne jest:
- zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia, szczególnie na świeżym powietrzu;
- pilnowanie stałych pór budzenia i usypiania przez cały rok (także w weekendy i w wakacje);
- unikanie ciężkostrawnych potraw i cukru w porze kolacji;
- niekorzystanie przez dziecko z telefonu, komputera, telewizora przez godzinę przed snem;
- zniwelowanie stresu, np. pomoc w nauce;
- ograniczenie obowiązków domowych, które ma wykonywać dziecko po szkole – niekiedy dzieci nie mogą zasnąć, ponieważ mają za mało czasu na wyciszenie się przed snem.
- wprowadzanie przed snem aktywności, które wyciszą dziecko, a nie je pobudzą. Zasypianiu sprzyja czytanie książek, słuchanie spokojnej muzyki. Lepiej wieczorem zrezygnować z szybkiego tańca, zabawy w berka.