Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Znaczenie snu dla zdrowia dziecka, czyli jak bezsenność wpływa na organizm przedszkolaka lub ucznia

Nieste­ty rodz­ice nadal dość lekko pod­chodzą do tzw. higieny snu u dzieci. Wyda­je im się, że niewys­pane dziecko jest po pros­tu trochę bardziej marudne. W rzeczy­wis­toś­ci znacze­nie snu dla zdrowia dziec­ka jest dużo więk­sze. Zaburza funkcjonowanie całego orga­niz­mu, np. wydzielanie hormonów.znaczenie snu dla zdrowia dziecka

Znaczenie snu dla zdrowia dziecka — badania naukowe

Przez kilka­naś­cie ostat­nich lat naukow­cy częs­to badali wpływ snu na życie dzieci. Dos­zli oni do następu­ją­cych wniosków:

  • niewys­pane dziecko jest bardziej narażone na pojaw­ie­nie się otyłoś­ci lub cukrzy­cy, ponieważ nie ma za bard­zo ochoty na akty­wność fizy­czną, np. wycieczkę rowerową, spac­er po lesie. Pon­ad­to zaburzenia snu powodu­ją niewłaś­ci­we wydzielanie się hor­monów związanych z odczuwaniem gło­du i sytoś­ci oraz wpły­wa­ją na tol­er­ancję glukozy i wydzielanie insuliny.
  • zbyt późne zasyp­i­anie (po 22.00) oraz zbyt krót­ki sen zwięk­sza ryzyko depresji u dzieci i stanów lękowych. Zła jakość snu pog­a­rsza relac­je z rówieśnika­mi oraz zachowanie się dziecka.
  • dzieci z ADHD częs­to zma­ga­ją się z zaburzeni­a­mi snu. Zauważono też, że dzieci cier­piące na bezsen­ność mają objawy, które łat­wo pomylić z oznaka­mi nad­pobudli­woś­ci psy­cho­ru­chowej (zaburzenia kon­troli impul­sów, zaburzenia uwa­gi i koncentracji).
  • niewystar­cza­ją­ca ilość snu pog­a­rsza oce­ny dzieci w szkole, ponieważ zwięk­szona sen­ność w ciągu dnia utrud­nia skon­cen­trowanie się na lekcjach.

Co zrobić, gdy dziecko nie może zasnąć o właściwej porze?

Prob­le­my ze snem u dzieci mogą wynikać z wielu czyn­ników, więc w pier­wszej kole­jnoś­ci należy znaleźć ich przy­czynę. Niekiedy wystar­czy wprowadz­ić pewne zasady, które ogól­nie określa się mianem reguł higieny snu. Jeśli to nie pomoże, trze­ba poprosić o pomoc lekarza. W walce z bezsen­noś­cią u dziec­ka pomoc­ne jest:

  • zwięk­sze­nie akty­wnoś­ci fizy­cznej w ciągu dnia, szczegól­nie na świeżym powietrzu;
  • pil­nowanie stałych pór budzenia i usyp­i­a­nia przez cały rok (także w week­endy i w wakacje);
  • unikanie ciężkos­trawnych potraw i cukru w porze kolacji;
  • nieko­rzys­tanie przez dziecko z tele­fonu, kom­put­era, telewiz­o­ra przez godz­inę przed snem;
  • zni­welowanie stre­su, np. pomoc w nauce;
  • ogranicze­nie obow­iązków domowych, które ma wykony­wać dziecko po szkole – niekiedy dzieci nie mogą zas­nąć, ponieważ mają za mało cza­su na wycisze­nie się przed snem.
  • wprowadzanie przed snem akty­wnoś­ci, które wyciszą dziecko, a nie je pobudzą. Zasyp­i­a­niu sprzy­ja czy­tanie książek, słuchanie spoko­jnej muzy­ki. Lep­iej wiec­zorem zrezyg­nować z szy­bkiego tań­ca, zabawy w berka.
Oceń
mail