Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Jak skutecznie oczyścić nosek u noworodka?

Zatkany nosek u noworod­ka zawsze trze­ba reg­u­larnie oczyszczać, ponieważ w prze­ci­wnym wypad­ku maluszek będzie niespoko­jny, odczu­je trud­noś­ci przy ssa­niu i nie będzie mógł nor­mal­nie spać. Wyjaś­ni­amy czy niedrożny nos u noworod­ka to zawsze objaw infekcji i czy malusz­ka musi zobaczyć pediatra.zatkany nosek u noworodka

Czy zatkany nosek u noworodka zawsze wynika z infekcji i dlaczego trzeba go oczyszczać?

Niedrożny nos u noworod­ka nie zawsze oznacza katar, ale tak jest najczęś­ciej. Krótko po porodzie nos noworod­ka może być zatkany przez reszt­ki błon płodowych, a nieco później przez ulane mleko. Łat­wo to rozpoz­nać, ponieważ po oczyszcze­niu nos jest czysty przez dłuższy czas. Nato­mi­ast, gdy prob­lem z zatkanym noskiem cią­gle wraca, oznacza to zazwyczaj:

  • katar w wyniku infekcji,
  • reakcję na zbyt suche powietrze,
  • refluks żołąd­ka lub przełyku,
  • aler­giczny nieżyt nosa,
  • wadę anatomiczną, np. skrzy­wie­nie prze­grody nosa.

Należy mieć na uwadze, że katar u noworod­ka może szy­bko wywołać zapale­nie ucha, zatok, oskrzeli lub płuc. Dlat­ego, gdy maluszek go ma, dobrze jest po 2–3 dni­ach zabrać go do lekarza a trze­ba to zro­bić zawsze, gdy dziecko poniżej 3 miesią­ca życia ma gorączkę, wyraźne prob­le­my z odd­y­chaniem lub kaszel. Zatkany nosek u noworod­ka uniemożli­wia mu swo­bodne odd­y­chanie, co może nawet doprowadz­ić do dusznoś­ci. Szy­bko się też męczy przy ssa­niu pier­si mamy lub smocz­ka w butelce, więc może nie jeść tyle, ile powinien. Pon­ad­to przy pobiera­niu pokar­mu może się nim zachłysnąć.

Jak skutecznie udrożnić zatkany nosek u noworodka?

U tak małego dziec­ka najlepiej sprawdzi się sól fizjo­log­icz­na. Moż­na wkropić niewielką jej ilość bezpośred­nio z ampuł­ki do nosa lub wlać ją do neb­u­liza­to­ra i zro­bić dziecku inhalację. Potem trze­ba położyć malusz­ka na brzuszku tak, aby wydzieli­na z nosa mogła wypłynąć np. na pieluszkę flanelową lub pod­kład do przewi­ja­nia. W takiej pozy­cji noworodek nie może być nigdy sam. Jeżeli katar nie chce wyle­cieć, trze­ba użyć aspi­ra­to­ra do nosa. Należy zad­bać o to, aby w poko­ju dziec­ka nie było zbyt suchego i za ciepłego powi­etrza. W takich warunk­ach katar w nosie wysy­cha i potem trud­niej jest go stamtąd usunąć, a dziecko odczuwa dyskom­fort. Odpowied­nią wilgo­t­ność powi­etrza zapewni dobry naw­ilżacz, ale pozy­ty­wny efekt daje też rozwiesze­nie mokrego ręczni­ka na kalo­ryferze. W walce z katarem pomoże także nałoże­nie niewielkiej iloś­ci maś­ci majer­ankowej pod noskiem malucha. Lekarze zale­ca­ją, aby dziecko w cza­sie kataru miało głowę wyżej od resz­ty ciała. Jed­nak niemowlę nie powin­no spać na grubej poduszce. Najlepiej pod mat­er­ac (od strony głowy) podłożyć poduszkę-klin dla niemowląt lub pod 2 nogi łóżecz­ka wsunąć grub­sze książki.

Oceń
mail