Jak skutecznie oczyścić nosek u noworodka?
Zatkany nosek u noworodka zawsze trzeba regularnie oczyszczać, ponieważ w przeciwnym wypadku maluszek będzie niespokojny, odczuje trudności przy ssaniu i nie będzie mógł normalnie spać. Wyjaśniamy czy niedrożny nos u noworodka to zawsze objaw infekcji i czy maluszka musi zobaczyć pediatra.
Spis treści
Czy zatkany nosek u noworodka zawsze wynika z infekcji i dlaczego trzeba go oczyszczać?
Niedrożny nos u noworodka nie zawsze oznacza katar, ale tak jest najczęściej. Krótko po porodzie nos noworodka może być zatkany przez resztki błon płodowych, a nieco później przez ulane mleko. Łatwo to rozpoznać, ponieważ po oczyszczeniu nos jest czysty przez dłuższy czas. Natomiast, gdy problem z zatkanym noskiem ciągle wraca, oznacza to zazwyczaj:
- katar w wyniku infekcji,
- reakcję na zbyt suche powietrze,
- refluks żołądka lub przełyku,
- alergiczny nieżyt nosa,
- wadę anatomiczną, np. skrzywienie przegrody nosa.
Należy mieć na uwadze, że katar u noworodka może szybko wywołać zapalenie ucha, zatok, oskrzeli lub płuc. Dlatego, gdy maluszek go ma, dobrze jest po 2–3 dniach zabrać go do lekarza a trzeba to zrobić zawsze, gdy dziecko poniżej 3 miesiąca życia ma gorączkę, wyraźne problemy z oddychaniem lub kaszel. Zatkany nosek u noworodka uniemożliwia mu swobodne oddychanie, co może nawet doprowadzić do duszności. Szybko się też męczy przy ssaniu piersi mamy lub smoczka w butelce, więc może nie jeść tyle, ile powinien. Ponadto przy pobieraniu pokarmu może się nim zachłysnąć.
Jak skutecznie udrożnić zatkany nosek u noworodka?
U tak małego dziecka najlepiej sprawdzi się sól fizjologiczna. Można wkropić niewielką jej ilość bezpośrednio z ampułki do nosa lub wlać ją do nebulizatora i zrobić dziecku inhalację. Potem trzeba położyć maluszka na brzuszku tak, aby wydzielina z nosa mogła wypłynąć np. na pieluszkę flanelową lub podkład do przewijania. W takiej pozycji noworodek nie może być nigdy sam. Jeżeli katar nie chce wylecieć, trzeba użyć aspiratora do nosa. Należy zadbać o to, aby w pokoju dziecka nie było zbyt suchego i za ciepłego powietrza. W takich warunkach katar w nosie wysycha i potem trudniej jest go stamtąd usunąć, a dziecko odczuwa dyskomfort. Odpowiednią wilgotność powietrza zapewni dobry nawilżacz, ale pozytywny efekt daje też rozwieszenie mokrego ręcznika na kaloryferze. W walce z katarem pomoże także nałożenie niewielkiej ilości maści majerankowej pod noskiem malucha. Lekarze zalecają, aby dziecko w czasie kataru miało głowę wyżej od reszty ciała. Jednak niemowlę nie powinno spać na grubej poduszce. Najlepiej pod materac (od strony głowy) podłożyć poduszkę-klin dla niemowląt lub pod 2 nogi łóżeczka wsunąć grubsze książki.