Zakrzepica a antykoncepcja
Dzięki antykoncepcji hormonalnej możemy świadomie podjąć decyzję o rodzicielstwie. Może ona nas skutecznie ochronić przed niechcianą ciążą. Istnieje jednak ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, jeśli będzie ona nieodpowiednio dobrana. Jednym z nich może być zakrzepica.
Spis treści:
- Zakrzepica a antykoncepcja — statystyki
- Przyczyny zwiększonego ryzyka zakrzepicy przy antykoncepcji
- Zakrzepica a antykoncepcja — jak zapobiec powstaniu zakrzepu?
Zakrzepica a antykoncepcja — statystyki
Antykoncepcja hormonalna powoduje zwiększone ryzyko zakrzepicy. Jest ono aż trzy razy większe niż w przypadku innych form antykoncepcji. Zwiększa się ono jeszcze bardziej, jeśli kobieta boryka się z trombofilią wrodzoną. Jest to genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów, która ryzyko to zwiększa aż 25-krotnie.
Przyczyny zwiększonego ryzyka zakrzepicy przy antykoncepcji
Przyczyną zwiększonego ryzyka zakrzepicy przy stosowaniu antykoncepcji jest działanie estrogenów. Są to hormony obecne w antykoncepcji. Poprzez swoje działanie pobudzają one do pracy układ krzepnięcia. Zwiększają one także poziom fibrynogenu. Jest to białko, które bierze udział w tworzeniu skrzeplin.
Zakrzepica a antykoncepcja — jak zapobiec powstaniu zakrzepu?
Zakrzepica może pojawić się przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, ale wcale nie musi. Możemy zastosować odpowiednią profilaktykę, która zapobiegnie powstawaniu zakrzepu. W tym celu przede wszystkim powinniśmy regularnie stosować badania profilaktyczne. Raz w roku należy wykonać badania na krzepliwość krwi, które pozwolą wykryć ewentualne wczesne oznaki zakrzepicy.
Zacząć zapobiegać zakrzepicy powinniśmy jeszcze przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej. W tym celu warto przeprowadzić badanie genetyczne w kierunku trombofilii wrodzonej. Sprawdza się w nim gen protrombiny oraz czynnik V Leiden. Zaburzenie to nie daje żadnych widocznych objawów, dlatego wykryć możemy je tylko poprzez odpowiednią diagnostykę.
W ramach profilaktyki zakrzepicy warto zadbać także o swój styl życia. W pierwszej kolejności zrezygnować należy z palenia papierosów, które znacznie zwiększają ryzyko pojawienia się zakrzepu. Poleca się także regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Najlepiej znaleźć na nią co najmniej 30 minut trzy razy w tygodniu. Osoby, które wykonują pracę siedzącą, muszą pamiętać także o robieniu sobie krótkich przerw w celu krótkiej przechadzki. Wystarczy kilka kroków, aby znacznie zminimalizować ryzyko pojawienia się zakrzepu.