Zaciśnięte piąstki u niemowlaka — czy powinny niepokoić rodziców?
Rodzice często zauważają, że niemowlę zaciska piąstki i się napina. Jest to wynik odruchu chwytnego, który naturalnie występuje u maluszków. Powinien on jednak zaniepokoić rodziców, jeśli utrzymuje się zbyt długo. Powodem tego może być zaburzone napięcie mięśniowe. Jak je rozpoznać? Jak rozluźnić zaciśnięte pięści u niemowlaka? Podpowiadamy!
Spis treści:
Co oznaczają zaciśnięte pięści u niemowlaka?
Zaciśnięte piąstki u niemowląt — kiedy powinny niepokoić?
Zaciśnięte piąstki u niemowlaka — jak pomóc dziecku?
Co oznaczają zaciśnięte pięści u niemowlaka?
Zaciśnięte piąstki u niemowląt to wynik odruchu chwytnego. Wykształcił się on w toku ewolucji, dlatego towarzyszy dziecku od momentu narodzin. To właśnie za sprawą odruchu chwytnego dziecko zaciska dłoń na każdym przedmiocie, który wpadnie mu w ręce.
Prawidłowy odruch chwytny polega na zaciśnięciu dłoni. W tym czasie kciuk jest przywiedziony i nieschowany do wnętrza dłoni dziecka. Odruch chwytny jest na tyle mocny, że dziecko byłoby w stanie za sprawą zaciśniętych piąstek utrzymać się nad podłożem.
Odruch chwytny u niemowlaka powinien stopniowo zanikać od 6 tygodnia życia — piąstki powinny być zaciskane rzadziej, a sam chwyt powinien być słabszy. W 6 miesiącu życia dziecko nie powinno już zaciskać piąstek.
Zaciśnięte piąstki u niemowląt — kiedy powinny niepokoić?
Zaciśnięte piąstki u niemowlaka powinny zaniepokoić rodziców w kilku sytuacjach. Objaw ten powinien zostać skonsultowany z lekarzem, jeśli wciąż występuje u półrocznego dziecka. W takim wieku maluszek nie powinien już zaciskać piąstek i powinien umieć swobodnie rozluźniać dłonie.
Zaciśnięte pięści powinny także zaniepokoić rodziców młodszych dzieci. Odruch chwytny może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach, jeśli piąstki nie są zaciśnięte poprawnie. Szczególnie niepokojące jest chowanie kciuka do wnętrza piąstki. Odruch chwytny powinien także zostać skonsultowany z lekarzem, jeśli towarzyszą mu następujące objawy:
• Prężenie całego ciała
• Napinanie kończyn
• Prostowanie nóg
• Mocne odchylanie główki do tyłu
• Problemy ze snem
• Częste ulewanie
• Stawianie oporu podczas czynności pielęgnacyjnych np. kąpania czy ubierania
Takie sygnały mogą świadczyć o problemach z napięciem mięśniowym. Jest to skutek niewłaściwego działania układu nerwowego. Dzieci z zaburzonym napięciem mięśniowym powinny uczęszczać na rehabilitację. Najczęściej napięcie normuje się metodą NDT Bobath oraz metodą Vojty. Bardzo ważne jest również prawidłowe wykonywanie wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Fizjoterapeuta podczas rehabilitacji napięcia mięśniowego pokaże rodzicom, jak robić to właściwie.
Zaciśnięte piąstki u niemowlaka — jak pomóc dziecku?
Rodzice za pomocą niewielkiego wysiłku mogą pomóc dziecku osiągnąć prawidłowe napięcie mięśniowe. Szanse na zniknięcie zaciśniętych piąstek w odpowiednim momencie zwiększyć możemy, wykonując następujące czynności:
• Głaskanie grzbietowej części dłoni
• Nie kładź dziecka tylko na miękkim podłożu
• Noszenie dziecka w pozycji odpowiedniej dla jego wieku
• Wybieraj zabawy wspomagające otwarcie dłoni np. zabawę dużą piłką, którą dziecko musi trzymać obiema rączkami, klaskanie, pocieranie rączką o rączkę czy dotykanie rączką brzuszka lub buzi