Przeskocz do treści

Wpływ wieku na płodność — co warto wiedzieć na ten temat?

Aktu­al­nie wiele kobi­et decy­du­je się na dziecko dopiero po 30 roku życia, a nawet później. Ciąża w takim wieku wiązać się może z pewny­mi prob­le­ma­mi. Może on znaczą­co utrud­nić zajś­cie w ciążę. Jaki jest wpływ wieku na płod­ność? Co warto wiedzieć na ten tem­at, jeśli chce­my starać się o dziecko? Przeczy­taj poniżej!wpływ wieku na płodność co warto wiedzieć

Spis treś­ci:

  1. Jaki jest wpływ wieku na płodność?
  2. Wpływ wieku na płod­ność — dlaczego z wiekiem sta­je­my się mniej płodne?
  3. Wpływ wieku na płod­ność — możli­we kom­p­likac­je w ciąży

Jaki jest wpływ wieku na płodność?

Według sza­cunków, kobi­ety osią­ga­ją najwyższą płod­ność w wieku od 20 do 25 lat. W tym okre­sie, w trak­cie każdego cyk­lu miesiączkowego, mają one około 20–25% szans na zajś­cie w ciążę. Po ukończe­niu 25 lat płod­ność zaczy­na powoli spadać. Dla trzy­dziesto­latek praw­dopodobieńst­wo zajś­cia w ciążę w każdym cyk­lu wynosi już tylko 15–20%. Po 35 roku życia wynosi ono już zaled­wie kil­ka procent.

Wpływ wieku na płodność — dlaczego z wiekiem stajemy się mniej płodne?

Z wiekiem rez­er­wa jajnikowa kobi­ety ule­ga zmniejsze­niu. Oznacza to, że licz­ba pęcherzyków, które mogą przek­sz­tał­cić się w komór­ki jajowe zdolne do zapłod­nienia, male­je. Każ­da kobi­eta rodzi się z określoną liczbą tych pęcherzyków i orga­nizm nie jest w stanie wyt­worzyć ich więcej. Równocześnie pog­a­rsza się jakość komórek jajowych. Starsze komór­ki jajowe mają więk­sze ryzyko przenoszenia niepraw­idłowego mate­ri­ału gene­ty­cznego, co może prowadz­ić do nar­o­dzin dziec­ka z wada­mi genetycznymi.

Z wiekiem u kobi­et zwięk­sza się ryzyko wys­tąpi­enia różnych chorób i zaburzeń układu rozrod­czego. Do tych prob­lemów należą mięś­ni­a­ki, polipy maci­cy oraz nowot­wory, które mogą uniemożli­wiać zapłod­nie­nie i utrzy­manie ciąży.

Wpływ wieku na płodność — możliwe komplikacje w ciąży

Kobi­eta rozważa­ją­ca późne macierzyńst­wo powin­na być świado­ma, że jej wiek ma wpływ nie tylko na płod­ność, ale także na ryzyko wys­tąpi­enia kom­p­likacji ciążowych, takich jak:

  •  Poronienie
  •  Ciąża pozamaciczna
  •  Nad­ciśnie­nie tętnicze
  •  Cukrzy­ca ciążowa
  •  Wady gene­ty­czne płodu
  •  Stan przedrzucawkowy
  •  Przed­w­czes­ny poród

W związku z tym, konieczne jest szczególne dban­ie o zdrowie pod­czas ciąży, reg­u­larne wiz­y­ty lekarskie oraz wykony­wanie wszys­t­kich wyma­ganych badań. Warto także przeprowadzać bada­nia pre­na­talne, aby wcześnie wykryć ewen­tu­alne wady gene­ty­czne dziec­ka. Szczegól­nie przy­datne są tu niein­wazyjne bada­nia wol­nego płodowego DNA, takie jak NIFTY pro czy Pre­na­tal testD­NA.

Oceń
mail