Wpływ wieku na płodność — co warto wiedzieć na ten temat?
Aktualnie wiele kobiet decyduje się na dziecko dopiero po 30 roku życia, a nawet później. Ciąża w takim wieku wiązać się może z pewnymi problemami. Może on znacząco utrudnić zajście w ciążę. Jaki jest wpływ wieku na płodność? Co warto wiedzieć na ten temat, jeśli chcemy starać się o dziecko? Przeczytaj poniżej!
Spis treści:
- Jaki jest wpływ wieku na płodność?
- Wpływ wieku na płodność — dlaczego z wiekiem stajemy się mniej płodne?
- Wpływ wieku na płodność — możliwe komplikacje w ciąży
Jaki jest wpływ wieku na płodność?
Według szacunków, kobiety osiągają najwyższą płodność w wieku od 20 do 25 lat. W tym okresie, w trakcie każdego cyklu miesiączkowego, mają one około 20–25% szans na zajście w ciążę. Po ukończeniu 25 lat płodność zaczyna powoli spadać. Dla trzydziestolatek prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w każdym cyklu wynosi już tylko 15–20%. Po 35 roku życia wynosi ono już zaledwie kilka procent.
Wpływ wieku na płodność — dlaczego z wiekiem stajemy się mniej płodne?
Z wiekiem rezerwa jajnikowa kobiety ulega zmniejszeniu. Oznacza to, że liczba pęcherzyków, które mogą przekształcić się w komórki jajowe zdolne do zapłodnienia, maleje. Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą tych pęcherzyków i organizm nie jest w stanie wytworzyć ich więcej. Równocześnie pogarsza się jakość komórek jajowych. Starsze komórki jajowe mają większe ryzyko przenoszenia nieprawidłowego materiału genetycznego, co może prowadzić do narodzin dziecka z wadami genetycznymi.
Z wiekiem u kobiet zwiększa się ryzyko wystąpienia różnych chorób i zaburzeń układu rozrodczego. Do tych problemów należą mięśniaki, polipy macicy oraz nowotwory, które mogą uniemożliwiać zapłodnienie i utrzymanie ciąży.
Wpływ wieku na płodność — możliwe komplikacje w ciąży
Kobieta rozważająca późne macierzyństwo powinna być świadoma, że jej wiek ma wpływ nie tylko na płodność, ale także na ryzyko wystąpienia komplikacji ciążowych, takich jak:
- Poronienie
- Ciąża pozamaciczna
- Nadciśnienie tętnicze
- Cukrzyca ciążowa
- Wady genetyczne płodu
- Stan przedrzucawkowy
- Przedwczesny poród
W związku z tym, konieczne jest szczególne dbanie o zdrowie podczas ciąży, regularne wizyty lekarskie oraz wykonywanie wszystkich wymaganych badań. Warto także przeprowadzać badania prenatalne, aby wcześnie wykryć ewentualne wady genetyczne dziecka. Szczególnie przydatne są tu nieinwazyjne badania wolnego płodowego DNA, takie jak NIFTY pro czy Prenatal testDNA.