Trombofilia i jej wpływ na zdrowie — jak rozpoznać i leczyć?
Trombofilia (inaczej nadkrzepliwość krwi) jest podstępną chorobą, która może nie dawać wyraźnych objawów przez wiele lat, a potem, np. spowodować zatorowość płucną. Trombofilia i jej wpływ na zdrowie ma duże znaczenie dla par, które starają się o dziecko. Nieleczona jest przyczyną poronień.
Spis treści
Czym jest trombofilia i dlaczego jest groźna?
Trombofilia zmienia parametry krwi w taki sposób, że zwiększa się ryzyko powstawania zakrzepów w obrębie żył głębokich. Pierwsze jej objawy mogą pojawić się już w dzieciństwie, ale zazwyczaj jej objawy stają się wyraźne w życiu dorosłym. Nadkrzepliwość krwi może doprowadzić do nagłej śmierci, np. wyniku zatorowości płucnej. Wykrywa się ją często, gdy kobieta ma problemy z zajściem w ciążę lub doświadcza tzw. poronień nawykowych. Wtedy zazwyczaj decyduje się na pogłębienie diagnostyki, a w tym na badanie na trombofilię wrodzoną.
Trombofilia i jej wpływ na zdrowie kobiety w ciąży oraz rozwój płodu
Kobiety w ciąży są bardziej narażone na zakrzepicę. Wynika to ze zmian hormonalnych oraz ucisku powiększającej się macicy na żyły biodrowe. Trombofilia jeszcze bardziej zwiększa to ryzyko. Co więcej, objawy powstania zakrzepów mogą być mylone z naturalnymi oznakami ciąży, np. puchnięcie i mrowienie nóg, duszność i ucisk w klatce piersiowej.
Nadkrzepliwość krwi stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia płodu. Trombofilia utrudnia przekazywanie dziecku wartości odżywczych przez łożysko. We wczesnej ciąży może to spowodować poronienie, na późniejszym etapie – wolniejszy rozwój płodu, wewnątrzmaciczną śmierć dziecka. Wykonanie badań na trombofilię pozwala uniknąć tych problemów. Ciężarna musi po prostu przyjmować leki przeciwzakrzepowe. Ponadto ma też częściej wykonywane badanie USG, aby szybciej wykryć hipotrofię płodu.
Jak diagnozuje się trombofilię?
Diagnostyka trombofilii przebiega dwutorowo, ponieważ nadkrzepliwość może być nabyta lub wrodzona. Trombofilia wrodzona może wynikać z:
- nieprawidłowej budowy genu czynnika V Leiden lub mutacji genu protrombiny;
- zbyt małej ilości białka S lub białka C;
- niedoboru plazminogenu;
- zbyt dużej aktywności czynnika VIII.
Natomiast nadkrzepliwość nabyta może pojawić się np. przy zespole antyfosfolipidowym. Jeżeli lekarz podejrzewa, że pacjentka może na nią zachorować, powinien regularnie zlecać oznaczenie parametrów krzepliwości krwi. Trombofilię wrodzoną wykrywa się za pomocą badania genetycznego na trombofilię. Test na trombofilię polega na analizie DNA pacjenta, więc personel laboratorium musi uzyskać np. wymaz z policzka.