Tabletki jednoskładnikowe a zakrzepica
Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najlepszych metod pomagająca kobietom świadomie zaplanować powiększenie rodziny. Wiele jednak słyszy się, że powodują one różne powikłania zdrowotne, takie jak zakrzepica. Sprawdź, skąd może się ona wziąć i czy jest to możliwe przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych!
Spis treści:
- Tabletki antykoncepcyjne a skutki uboczne
- Tabletki antykoncepcyjne a zakrzepica
- Tabletki jednoskładnikowe a zakrzepica
- Tabletki jednoskładnikowe — komu są zalecane?
Tabletki antykoncepcyjne a skutki uboczne
Tabletki antykoncepcyjne to preparaty, w których zawarte są żeńskie hormony płciowe. Ich regularne stosowanie uniemożliwia zapłodnienie, dzięki czemu kobieta może świadomie zajść w ciążę w wybranym przez siebie momencie. Odpowiednio dobrane są one bardzo skuteczne i bezpieczne.
Jednak w niektórych przypadkach powodować mogą działania niepożądane, takie jak:
- Zakrzepica żylna
- Wahania nastroju
- Bóle głowy
- Przybieranie na masie ciała
- Trądzik i inne problemy skórne
Tabletki antykoncepcyjne a zakrzepica
Tabletki antykoncepcyjne mogą zawierać estrogen. Jest to hormon, który pobudza układ krzepnięcia do pracy. W konsekwencji rośnie prawdopodobieństwo powstania zakrzepu. Szacuje się, że ryzyko rozwoju zakrzepicy u pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną jest aż trzy razy większe niż u pozostałych kobiet. Dotyczy to jednak jedynie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych.
Tabletki jednoskładnikowe a zakrzepica
Nie wszystkie tabletki antykoncepcyjne wiążą się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zakrzepicy. Nie dotyczy to tabletek jednoskładnikowych, które w swoim składzie nie zawierają żadnych ilości estrogenu. W ich składzie znajduje się tylko jeden hormon – pochodna progesteronu. W konsekwencji ryzyko powstania zakrzepu się nie zwiększa.
Tabletki jednoskładnikowe — komu są zalecane?
Tabletki jednoskładnikowe a zakrzepica? Stosowanie jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych zalecane jest przede wszystkim kobietom, u których z jakiegoś powodu ryzyko rozwoju zakrzepicy już jest większe. W szczególności dotyczy to pacjentek, które obciążone są genetyczną skłonnością do powstawania zakrzepów (trombofilią wrodzoną). Ich stosowanie rozważyć należy także w przypadku:
- Doświadczenia w przeszłości epizodu zakrzepowego
- Wystąpienia epizodu zakrzepowego w najbliższej rodzinie
- Palenia papierosów
- Cierpienia na otyłość
- Chęci stosowania tabletek antykoncepcyjnych po 35 roku życia