Stwardnienie rozsiane — pierwsze objawy, przyczyny, rokowania
Stwardnienie rozsiane może się rozwinąć na każdym etapie życia, najczęściej jednak choroba dotyka osoby w wieku pomiędzy 20 a 40 lat [1]. Jakie są pierwsze objawy stwardnienia rozsianego? Na czym polega diagnostyka i leczenie? Odpowiadamy na te pytania w artykule.
Spis treści:
1. Stwardnienie rozsiane — co to za choroba?
2. Stwardnienie rozsiane — przyczyny
3. Stwardnienie rozsiane — pierwsze objawy
4. Stwardnienie rozsiane — objawy w późniejszych stadiach choroby
5. Stwardnienie rozsiane — badania
6. Stwardnienie rozsiane — rokowania
7. Stwardnienie rozsiane — leczenie
Stwardnienie rozsiane — co to za choroba?
Stwardnienie rozsiane (inaczej SM lub sclerosis multiplex) to przewlekła, postępująca choroba autoimmunologiczna, dotykająca ośrodkowego układu nerwowego [1] [2]. W wyniku rozwoju stwardnienia rozsianego dochodzi do uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego oraz zaburzenia transmisji impulsów nerwowych, co daje liczne i zróżnicowane objawy neurologiczne [1]. Schorzenie ujawnia się najczęściej u osób w wieku pomiędzy 20. a 40 lat, w Polsce częstość występowania wynosi ok. 40–60 na 100 000 osób [1].
Stwardnienie rozsiane — przyczyny
Jak dotąd nie poznano dokładnej etiologii stwardnienia rozsianego. Przyczyny mogą być związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego oraz zaburzonymi procesami neurodegeneracyjnymi [1]. Naukowcy podkreślają znaczenie predyspozycji genetycznej, udało się bowiem zidentyfikować ponad 200 wariantów genetycznych, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju stwardnienia rozsianego [3]. Inne czynniki, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozwoju stwardnienia rozsianego to [3]:
• inne choroby autoimmunologiczne, np. choroby tarczycy, łuszczyca lub cukrzyca typu I,
• nadmierny stres,
• niedobór witaminy D,
• palenie papierosów,
• płeć żeńska,
• wysokie spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, mleka i czerwonego mięsa,
• zakażenie wirusem Epsteina-Barr.
Stwardnienie rozsiane — pierwsze objawy
Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego to zaburzenia widzenia, wynikające z pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego [1] [4]. W początkowym stadium stwardnienia rozsianego objawy to także: ból gałki ocznej, podwójne widzenie, zaburzone postrzeganie kolorów oraz zaburzenia koordynacji ruchowej i zawroty głowy [1] [4]. Na wczesnym etapie objawy stwardnienia rozsianego mogą mieć również postać powtarzających się sztywności oraz skurczy mięśni, w tym w szczególności na nogach, problemów z pamięcią i koncentracją oraz zaburzeń nastroju [4].
Stwardnienie rozsiane — objawy w późniejszych stadiach choroby
Jak dalej rozwija się stwardnienie rozsiane? Objawy na późniejszych stadiach choroby mogą obejmować [1]:
• ataksja móżdżkowa (trudności w płynnym wykonywaniu ruchów oraz drżenie kończyn podczas zamierzonego wykonywania określonych ruchów),
• niedowłady kończyn dolnych lub kończyn dolnych i górnych,
• wzrost napięcia mięśniowego,
• zaburzenia czucia powierzchniowego,
• zaburzenia kontroli zwieraczy (potrzeba natychmiastowego oddania moczu, częstomocz),
• zaburzenia nastroju, w tym także stany depresyjne,
• zaburzenia poznawcze,
• zaburzenia równowagi,
• zaburzenia ruchomości gałek ocznych,
• zawroty głowy.
Stwardnienie rozsiane — badania
Po zauważeniu pierwszych objawów stwardnienia rozsianego należy zgłosić się do lekarza POZ. Następnie pacjent jest kierowany do specjalisty neurologa. Rozpoznanie opiera się na dokładnym wywiadzie pod kątem objawów stwardnienia rozsianego, badaniu neurologicznym oraz badaniach obrazowych, takich jak np. rezonans magnetyczny [1]. Istotne dla rozpoznania stwardnienia rozsianego jest także badanie płynu mózgowo-rdzeniowego [1].
Stwardnienie rozsiane — rokowania
Stwardnienie rozsiane to choroba o charakterze postępującym, która może prowadzić do niepełnosprawności. W obecnych czasach jednak pacjenci chorujący na stwardnienie rozsiane mogą prowadzić bez przeszkód aktywne życie [2]. Jeśli zostanie szybko wdrożone leczenie stwardnienia rozsianego, rokowania są bardzo dobre, ponieważ nowoczesne metody leczenia są w stanie skutecznie zahamować rozwój zmian chorobowych oraz powikłań stanowiących ich następstwa. Przewidywana długość życia pacjentów ze stwardnieniem rozsianym wynosi nawet 77,8 lat [3].
Stwardnienie rozsiane — leczenie
Co stosuje się, gdy rozpoznano stwardnienie rozsiane? Leczenie polega z jednej strony na łagodzeniu objawów wynikających z choroby, w tym celu pacjentowi podaje się glikokortykosteroidy, takie jak metyloprednizolon lub prednizon [1] [3]. Z drugiej strony celem leczenia stwardnienia rozsianego jest także spowolnienie rozwoju choroby — w tym celu przepisywane są interferony, leki immunomodulujące oraz leki immunosupresyjne [3].
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151119,stwardnienie-rozsiane [dostęp: 21.10.2022 r.]
2. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/stwardnienie-rozsiane-nie-wyrok [dostęp: 21.10.2022 r.]
3. https://genetyka.bio/abc-stwardnienia-rozsianego/ [dostęp: 21.10.2022 r.]
4. https://neurologia-praktyczna.pl/a2308/Wczesne-objawy-stwardnienia-rozsianego.html/ [dostęp: 21.10.2022 r.]