Schizofrenia — 14 września Światowy Dzień Chorych na Schizofrenię
14 września to Światowy Dzień Chorych na Schizofrenię. Jest to choroba psychiczna powodująca “rozpad osobowości”. Schizofrenia to wciąż temat tabu dla wielu osób. Jest ona także często powodem do strachu. Takie myślenie wynika przede wszystkim z niewystarczającej wiedzy na temat schizofrenii. Wyjaśnimy więc dziś wszystko, co warto wiedzieć na temat tej choroby!
Spis treści:
1. Co to jest schizofrenia?
2. Schizofrenia — objawy
3. Rodzaje schizofrenii
4. Diagnoza schizofrenii
5. Leczenie schizofrenii
Co to jest schizofrenia?
Schizofrenia w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza rozszczepienie umysłu. Schizofrenicy nie cierpią jednak na rozdwojenie jaźni, jak mylnie myśli wiele osób. U chorego nie występuje spójność między tym, co robi, myśli i odczuwa. Zachowuje się on przez to kompletnie nieracjonalnie i niezrozumiale dla innych osób. Schizofrenicy mają także problemy z ocenieniem samego siebie, otoczenia i innych ludzi.
Ryzyko rozwoju schizofrenii wynosi jedynie 1%. Na schizofrenię zwykle zaczynają chorować osoby w okolicy 30 roku życia. Zwykle choroba ta ma podłoże wieloczynnikowe. Do jej rozwoju przyczyniają się czynniki genetyczne, środowisko, w którym chory się wychowywał oraz sytuacje traumatyczne, które przeżył.
Schizofrenia — objawy
Do głównych objawów schizofrenii zalicza się:
● Urojenia, czyli posiadanie fałszywych przekonań.
● Halucynacje, czyli widzenie nieprawdziwych obrazów, słyszenie głosów w swojej głowie oraz czucie nieistniejących zapachów i smaków
● Apatia – schizofrenicy przestają interesować się rzeczami, które wcześniej sprawiały im radość i satysfakcję
● Izolowanie się od innych ludzi
● Problemy z komunikacją
● Porzucenie pracy lub nauki
● Reagowanie nieadekwatne do sytuacji
Nie są to jedyne symptomy, które może wywołać schizofrenia. Początkowe objawy choroby mogą być bardziej delikatne. Zalicza się do nich m.in. zaburzenia uwagi, problemy ze snem, drażliwość i lęki.
Rodzaje schizofrenii
Wyróżnia się następujące rodzaje schizofrenii:
● Schizofrenia paranoidalna – jej głównym objawem są urojenia i halucynacje. Są to tzw. objawy pozytywne.
● Schizofrenia hebefreniczna – w tym przypadku chory zachowuje się nieprzewidywalnie, dziecinnie i nieadekwatnie do sytuacji
● Schizofrenia katatoniczna – u schizofrenika często dochodzi do tzw. osłupienia katatonicznego. Jest to stan, w którym chory milczy, nie rusza się i nie kontaktuje z innymi osobami. Może on nagle przejść w stan pobudzenia.
● Schizofrenia prosta – jest to rodzaj schizofrenii o najwolniejszym rozwoju. Dominującymi objawami choroby w tym przypadku jest izolowanie się od społeczeństwa, apatia i problemy z komunikacją.
● Schizofrenia rezydualna – jest to choroba o małym nasileniu. Podczas jej przebiegu pojawia się głównie apatia i izolowanie się. Na pewnym etapie może dojść także do urojeń i omamów.
● Schizofrenia niezróżnicowana, czyli rodzaj schizofrenii, którego nie da się zakwalifikować do żadnego z wyżej wymienionych typów.
Diagnoza schizofrenii
Diagnozą schizofrenii zajmuje się psychiatra. Choroba rozpoznawana jest głównie na podstawie rozmowy z pacjentem i jego rodziną oraz obserwacji pacjenta. Psychiatra wykorzystuje do tego specjalne kwestionariusze. Konieczne mogą być także inne badania w celu wykluczenia innych zaburzeń.
Leczenie schizofrenii
Schizofrenia to choroba, którą trzeba leczyć przez całe życie. Niestety nigdy nie uleczymy jej całkowicie, ale możemy wyciszyć jej objawy poprzez terapię. W tym celu stosuje się:
● Leczenie farmakologiczne
● Psychoterapię
● Trening funkcjonowania poznawczego
● Psychoedukację, którą obejmuje się rodzinę i bliskich pacjenta. Ma ona na celu zwiększenie ich świadomości na temat schizofrenii.
● Terapię zajęciową, podczas której chory uczy się radzenia sobie z chorobą
W skrajnych przypadkach pacjenci poddawani są leczeniu w szpitalu psychiatrycznym. Dzieje się tak jedynie w przypadku ostrych napadów choroby.