Jakie są różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży?
Każda przyszła mama powinna w trakcie ciąży wykonać badania prenatalne. Dzięki nim dowie się, czy jej dziecko rozwija się prawidłowo i czy nie grozi mu żadna wada wrodzona. Sprawdź, jakie są różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży i wybierz odpowiednie testy dla siebie!
Spis treści:
- Różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży — testy nieinwazyjne
- Różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży — testy inwazyjne
Różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży — testy nieinwazyjne
Testy nieinwazyjne to pierwszy rodzaj różnych badań prenatalnych dostępnych w ciąży. Są to badania przesiewowe, w których wykrywa się zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u dziecka. W ich trakcie w żaden sposób nie ingeruje się w środowisko płodu, dlatego są one bezpieczne dla matki i dziecka.
Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy:
- USG genetyczne – jest to badanie obrazowe, w którego trakcie lekarz może ocenić budowę anatomiczną dziecka. Pozwala to na wykrycie takich wad wrodzonych, jak wady serca czy zespół Downa.
- Test PAPP‑A – do tego badania niezbędna jest próbka krwi matki, którą analizuje się pod kątem stężenia białka PAPP‑A. Dzięki temu u płodu wykryć można trzy najczęściej występujące trisomie, czyli zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
- Test Prenatal testDNA – jest to innowacyjne badanie prenatalne. Charakteryzuje się ono bardzo wysoką czułością, która wynosi ponad 99%. W teście tym na podstawie próbki krwi matki analizuje się wszystkie 23 pary chromosomów dziecka. Dzięki temu wykryć można nawet rzadkie nieprawidłowości.
Nieprawidłowy wynik wyżej wymienionych badań potwierdzony musi zostać w dalszej diagnostyce.
Różne rodzaje badań prenatalnych dostępnych w ciąży — testy inwazyjne
Testy inwazyjne to drugi rodzaj badań prenatalnych dostępnych w ciąży. Są to badania rozstrzygające, które wykonuje się dopiero po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku testu nieinwazyjnego. Dzięki temu otrzymamy pewną diagnozę. Do badań tego typu zaliczamy amniopunkcję, biopsję kosmówki oraz kordocentezę.
Inwazyjne badania prenatalne wiążą się z ingerencją w środowisko płodu. W związku z tym obarczone są one ryzykiem rozwoju powikłań. Na szczęście jest ono niewielkie, a dzięki postępowi w medycynie stopniowo staje się coraz mniejsze. Nie powinnyśmy więc przesadnie obawiać się prenatalnych badań inwazyjnych.