Rola kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży
Kwas foliowy, czyli witamina B9, powinien być suplementowany przed ciążą oraz w jej trakcie. Dzięki tej suplementacji możemy uniknąć wielu groźnych komplikacji, które mogłyby zagrażać życiu naszego dziecka. Sprawdź, jaka jest rola kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży!
Spis treści:
- Rola kwasu foliowego przed ciążą
- Rola kwasu foliowego w trakcie ciąży
- Rola kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży — w jakich dawkach go przyjmować?
Rola kwasu foliowego przed ciążą
Suplementacja kwasu foliowego przed ciążą ma ogromne znaczenie dla zdrowia Twojego przyszłego dziecka. Badania wykazują, że regularne spożycie odpowiedniej dawki kwasu foliowego przez przyszłą matkę może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka, takich jak np. rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Szacuje się, że ryzyko to zmniejsza się aż o 70%. Suplementację należy rozpocząć co najmniej pół roku przed zajściem w ciążę. Jednak im wcześniej to zrobimy, tym lepiej.
Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą może dać również dużo korzyści przyszłej mamie. Zapobiega on anemii, bierze udział w procesach metabolicznych oraz zapewnia prawidłową aktywność organów wewnętrznych. Dzięki temu kobieta może mieć dużo lepsze samopoczucie w trakcie starania się o dziecko.
Rola kwasu foliowego w trakcie ciąży
Podczas ciąży kwas foliowy odgrywa nadal kluczową rolę w rozwoju płodu. Jest on niezbędny do prawidłowego tworzenia się układu nerwowego dziecka oraz do biosyntezy jego DNA, czyli materiału genetycznego. Kwas foliowy przyczynia się również do dojrzewania czerwonych krwinek, czyli erytrocytów.
Rola kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży — w jakich dawkach go przyjmować?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobiety planujące macierzyństwo oraz ciężarne do 12 tygodnia powinny przyjmować kwas foliowy w dawce 0,4–0,8 mg na dzień. Po 12 tygodniu dawka ta powinna wynosić 0,6–0,8 mg na dzień.
Istnieją przypadki, w których dawka kwasu foliowego przyjmowanego przed i w trakcie ciąży powinna być większa. Zaliczamy do nich ciążę bliźniaczą, BMI powyżej 30 oraz urodzenie w przeszłości dziecka z wadą cewy nerwowej. W takiej sytuacji dawkę ustala lekarz indywidualnie.
Oprócz suplementacji warto zatroszczyć się także o dostarczanie sobie kwasu foliowego wraz z pożywieniem. Znajdziemy go m.in. w szpinaku, brukselce, sałacie, kapuście włoskiej czy roślinach strączkowych.