Rola badań prenatalnych w monitorowaniu rozwoju płodu
Wykonanie badań prenatalnych w ciąży przynieść może nam wiele korzyści. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Pozwalają one także wykrycie ewentualnych wad wrodzonych. Przeczytaj, jaka dokładnie jest rola badań prenatalnych w monitorowaniu rozwoju płodu!
Spis treści:
- Jaka jest rola badań prenatalnych w monitorowaniu rozwoju płodu?
- Poszczególne testy a rola badań prenatalnych w monitorowaniu rozwoju płodu
Jaka jest rola badań prenatalnych w monitorowaniu rozwoju płodu?
Badania prenatalne to narzędzia diagnostyczne, które pozwalają ocenić rozwój dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Dzięki nim możemy sprawdzić, czy u naszego maluszka nie rozwija się żadna wada wrodzona.
Badania prenatalne mogą mieć ogromny wpływ na naszą przyszłość. Wykrycie w ich trakcie wad wrodzonych, umożliwia lepsze przygotowanie się do przyjścia dziecka na świat. Pozwala to także na wczesne opracowanie schematu leczenia, które będzie mogło zostać wdrożone od razu po porodzie.
Wykonanie badań prenatalnych może też dać nam tak cenny w ciąży spokój. Dzieje się tak w większości przypadków, ponieważ z reguły badania prenatalne nie wykrywają żadnych nieprawidłowości. Po ich wykonaniu możemy cieszyć się radosnym oczekiwaniem.
Poszczególne testy a rola badań prenatalnych w monitorowaniu rozwoju płodu
Badania prenatalne to cała grupa różnych testów. Nie ma sensu oczywiście wykonywać ich wszystkich. Warto więc wybrać odpowiednie badanie. Jak to zrobić? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakie schorzenia mogą wykryć.
Diagnostykę prenatalną zawsze rozpoczyna się od badań nieinwazyjnych. W badaniach tych nie ingeruje się w środowisko płodu, dzięki czemu są one w pełni bezpieczne. Do badań tego typu zalicza się test PAPP‑A oraz innowacyjny test Prenatal testDNA. Badania te wykonuje się na podstawie próbki krwi kobiety ciężarnej. Są więc one bezpieczne i bezbolesne.
Jeśli test inwazyjny wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, to konieczne jest pogłębienie diagnostyki. W takiej sytuacji przeprowadza się prenatalne badanie inwazyjne. Do przeprowadzenia takiego badania potrzebna jest próbka pobrana z otoczenia płodu. Może być to np. płyn owodniowy potrzebny do amniopunkcji czy kawałek kosmówki potrzebny do biopsji kosmówki. Wiąże się to z ryzykiem rozwoju pewnych powikłań. Jest ono jednak minimalne – wynosi około 1–2%.