Rodzicielstwo bliskości, czyli jak zbudować silną więź z dzieckiem?
Rozwojowi dziecka najbardziej sprzyja silna więź z rodzicem. Dzięki temu będzie ono czuło się kochane i bezpieczne, co pozwoli mu swobodnie wzrastać i się rozwijać. Choć o rodzicielstwie bliskości słyszymy dopiero od niedawna, to jest to jeden z najstarszych sposobów opiekowania się dzieckiem. Zobacz, na czym polega!
Spis treści:
Na czym polega rodzicielstwo bliskości?
Rodzicielstwo bliskości to styl wychowawczy, który opiera się na bliskości, wzajemnym szacunku i spełnianiu potrzeb dziecka i rodzica. Nie ma w nim miejsca na nierealistyczne oczekiwania dotyczące rozwoju maluszka. Rodzice skupiają się na wytworzeniu z dzieckiem silnej więzi emocjonalnej opartej na cieple i wzajemnym szacunku. Takie wychowanie nie opiera się na poradnikach. To rodzice są odpowiedzialni za swoje dziecko.
Jak zbudować silną więź z dzieckiem?
Więź emocjonalną budować możemy już z noworodkiem. Tworzy się ona od pierwszych chwil życia dziecka. Najważniejsza jest w niej bliskość i reagowanie na potrzeby maluszka. Już pierwszy kontakt skóra do skóry zaraz po narodzinach jest jej podstawą.
W budowaniu silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem pomogą nam następujące wskazówki:
• Bycie blisko zaraz po narodzinach – pierwsze tygodnie po narodzinach są niezwykle ważne dla wytworzenia więzi. Dziecko i matka powinni więc być ze sobą jak najwięcej czasu. Dzięki temu dziecko spełni swoją naturalną potrzebę bliskości, a matka opieki.
• Karmienie piersią — uczy ono matkę odczytywać sygnały, które wysyła dziecko. Poprzez ssanie piersi organizm matki zaczyna także produkować więcej prolaktyny i oksytocyny, co również wpływa na wzmocnienie więzi i powstanie przywiązania.
• Noszenie dziecka — “nie noś, bo przyzwyczaisz” — takie słowa usłyszała zapewne niejedna przyszła mama. Jest to jednak ogromny mit. W pierwszych miesiącach życia d maleństwo trzeba nosić jak najczęściej. Sprzyja to ufności i spokojowi.
• Spanie w pobliżu dziecka — jeśli będziemy blisko dziecka w nocy, to zmniejszymy jego lęki przed tą porą dnia. Będzie ono czuło się także bardziej zaopiekowane.
• Reagowanie na płacz — małe dzieci nigdy nie płaczą bez powodu. Jeśli tylko usłyszymy płacz, to powinniśmy reagować.
Pamiętajmy, że wrażliwy i świadomy emocjonalnie rodzic nie zapomina także o sobie. Reagujmy więc odpowiednio na sygnały płynące od naszego dziecka, ale zadbajmy także o własne potrzeby. Jest to zgodne z duchem rodzicielstwa bliskości.