Przyczyny i zapobieganie płaskostopiu u dzieci
Płaskostopie to bardzo powszechny problem ortopedyczny u dzieci. Powoduje on ogromny dyskomfort i może skutkować wieloma problemami zdrowotnymi w przyszłości. Rodzice powinni mieć więc świadomość, co powoduje płaskostopie i jak można uniknąć tego problemu. Sprawdź, jakie dokładnie są przyczyny i zapobieganie płaskostopiu u dzieci!
Spis treści:
Przyczyny płaskostopia u dzieci
Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju płaskostopia u dzieci. Wśród nich wymienia się:
- Genetykę — skłonność do powstania płaskostopia może być zapisana w naszych genach. Dzieci mogą więc dziedziczyć ją po rodzicach.
- Noszenie niewłaściwego obuwia — za ciasne buty lub buty o złej konstrukcji mogą zaburzać naturalną budowę stopy, a w konsekwencji prowadzić do płaskostopia.
- Brak aktywności fizycznej lub jej znikoma ilość – za mała ilość ruchu może osłabić mięśnie stóp i prowadzić do rozwoju płaskostopia
- Nadmierne obciążenie ciała — przenoszenie nadmiernego ciężaru może przyczynić się do deformacji stóp, co skutkować może płaskostopiem.
- Choroby układu mięśniowo-szkieletowego — niektóre schorzenia, takie jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, mogą przyczynić się do rozwoju płaskostopia.
Zapobieganie płaskostopiu u dzieci
Zapobiec płaskostopiu u naszego dziecka możemy poprzez:
1. Regularna aktywność fizyczna — zachęcaj dziecko do regularnych ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie stóp. Świetnie sprawdzi się tutaj chodzenie boso po trawie, grzebanie stopami w piasku oraz ćwiczenia gimnastyczne. Polecane jest także malowanie farbami za pomocą stóp.
2. Noszenie odpowiedniego obuwia — wybieraj buty o odpowiedniej szerokości i konstrukcji, które wspierają naturalne łuki stóp i zapewniają stopie odpowiednią amortyzację.
3. Nie przeciążaj dziecka — zadbaj o to, aby dziecko nie nosiło zbyt ciężkiego obciążenia, szczególnie w plecaku szkolnym.
4. Pamiętaj o profilaktycznych badaniach zdrowotnych – w szczególności chodzi tutaj o bilanse zdrowia. Dzięki temu lekarz szybko wykryje ewentualne problemy zdrowotne.
5. Edukacja – rozmawiaj z dziećmi o znaczeniu właściwej opieki nad stopami, w tym o odpowiednich nawykach obuwniczych i higienie stóp. Powiedz im także, jakie konsekwencje może nieść za sobą nieodpowiednie dbanie o stopy.