Planowanie ciąży po 30 roku życia — szanse, zagrożenia, niezbędne badania
Aktualnie wiek, w którym kobieta rodzi pierwsze dziecko, mocno się przesunął. Wiele Pań zachodzi w ciążę po 30 roku życia. Ich szanse na dziecko wciąż są bardzo duże, ale muszą one pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach. Sprawdź, z czym wiąże się planowanie ciąży po 30 roku życia!
Spis treści:
- Planowanie ciąży po 30 roku życia — kobieca płodność
Planowanie ciąży po 30 roku życia a możliwe ryzyko
Planowanie ciąży po 30 roku życia — niezbędna diagnostyka
Planowanie ciąży po 30 roku życia — kobieca płodność
Kobieca płodność maleje wraz z wiekiem. Kobieta po 30 roku życia ma jednak wciąż bardzo duże szanse na macierzyństwo. Większość pacjentek w tym wieku zachodzi w ciążę bez najmniejszych problemów.
Planowanie ciąży po 30 roku życia a możliwe ryzyko
Wiek kobiety wpływa na ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dziecka. Im starsza jest kobieta, tym jest ono większe. Wiek kobiety największy wpływ ma na rozwój zespołu Downa u płodu. U pacjentek w wieku 35 lat wynosi ono 1:400, a u 10 lat młodszych Pań jest to 1:1250. Statystyki pokazują jednak, że aż 96% kobiet po 30 roku życia rodzi zupełnie zdrowe dzieci.
Wady wrodzone u płodu to nie jedyna rzecz, na którą kobiety w ciąży po 30 roku życia są bardziej narażone. Istnieje u nich także większe ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego oraz zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie.
Planowanie ciąży po 30 roku życia — niezbędna diagnostyka
Zwiększone ryzyko wad wrodzonych w ciąży po 30 roku życia wiąże się z koniecznością przeprowadzenia diagnostyki prenatalnej. Pozwoli ono wykryć tego typu nieprawidłowości u dziecka, jeszcze zanim pojawi się ono na świecie. Dzięki tak wczesnemu rozpoznaniu przyszli rodzice oraz lekarze będą mogli lepiej przygotować się na przyjście na świat dziecka z daną wadą.
W ramach diagnostyki prenatalnej przeprowadzić warto testy przesiewowe, takie jak test PAPP‑A czy USG genetyczne. Warto zdecydować się także na badanie wolnego płodowego DNA, takie jak test Prenatal testDNA. Jest to nieinwazyjne badanie, do którego potrzebna jest jedynie próbka krwi matki.
Dzięki niemu u płodu wykryć można takie wady, jak zespół Downa czy zespół Turnera.
Kobieta ciężarna może wykonać także inwazyjne badania prenatalne, takie jak amniopunkcja. Są one jednak przeprowadzane, dopiero gdy testy przesiewowe wykażą pewne nieprawidłowości. Wcześniej nie ma potrzeby wykonywania badań inwazyjnych.