Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Pierwsza wizyta u pediatry — nie stresuj się, ale dobrze przygotuj

Rodz­ice, którym urodz­iło się pier­wsze dziecko, częs­to bard­zo stre­su­je pier­wsza wiz­y­ta u pedi­atry. Boją się, że zapom­ną o czymś ważnym, nie będą znali odpowiedzi na istotne pytanie. Dla takich rodz­iców przy­go­towal­iśmy krót­ki porad­nik, dzię­ki które­mu nic ich nie zaskoczy na pier­wszym spotka­niu z pediatrą.pierwsza wizyta u pediatry

Pierwsza wizyta u pediatry — o czym trzeba pamiętać?

Przede wszys­tkim trze­ba pamię­tać o tym, aby z pewnym wyprzedze­niem umówić wiz­ytę u pedi­atry. W niek­tórych placówkach medy­cznych na wiz­ytę u lekarza ze zdrowym dzieck­iem trze­ba dłu­go czekać, ponieważ pier­wszeńst­wo mają dzieci chore. Cza­sa­mi jej ter­min moż­na ustal­ić już z położną, która wcześniej przy­chodzi do domu w ramach tzw. patron­ażu. W dniu spotka­nia z lekarzem dobrze jest dos­tosować godziny akty­wnoś­ci dziec­ka w taki sposób, aby mogło ono zdrzem­nąć się i wyp­ić mleczko tuż przed wyjś­ciem do przy­chod­ni medy­cznej. Niemowlę trze­ba ubrać w ciusz­ki, które łat­wo się zde­j­mu­je i zakła­da, a w tor­bie mieć:

  • ubran­ka na zmi­anę i czysty pampers,
  • kocyk dziecię­cy,
  • smoczek – jeśli dziecko akceptuje,
  • butelkę z mlekiem mody­fikowanym lub mlekiem mat­ki (w otu­laczu) – jeżeli mat­ka nie kar­mi pier­sią lub nie chce tego robić w miejs­cu publicznym,
  • mokre chus­tecz­ki,
  • doku­men­tację medy­czną dziec­ka – wyp­is ze szpi­ta­la, książeczkę zdrowia, kartę szczepień, ewen­tu­al­nie wyni­ki badań wykony­wanych dziecku po opuszcze­niu odd­zi­ału noworodkowego.

W trak­cie pier­wszej wiz­y­ty pedi­atra zada­je rodz­i­cowi niemowla­ka dużo pytań, ponieważ musi jak najwięcej dowiedzieć się o jego stanie zdrowia dziec­ka oraz jego funkcjonowa­niu na co dzień. Na niek­tóre z tych pytań cza­sa­mi trud­no jest odpowiedzieć bez wcześniejszego przy­go­towa­nia, np. o liczbę mokrych pieluszek w ciągu doby, O co prze­ważnie pyta lekarz?

  • W którym tygod­niu ciąży i w jaki sposób urodz­iło się dziecko (poród nat­u­ral­ny czy cesarskie cięcie)?
  • Ile punk­tów w skali Apgar dostał noworodek? Ile ważył i mierzył po porodzie?
  • Czy dziecko było na coś lec­zone w szpitalu?
  • Czy niemowlę jest karmione pier­sią, a jeśli nie, to jakie mleko mody­fikowane pije i ile milil­itrów na dobę?
  • Co ile dni dziecko robi kup­kę i ile razy na dobę ma wyraźnie mokry od moczu pampers?

Co się dzieje podczas pierwszej wizyty u pediatry?

Na początku wiz­y­ty pedi­atra zazwyczaj przeprowadza szczegółowy wywiad z opiekunem malusz­ka. To Dobry moment, aby podzielić się z nim wąt­pli­woś­ci­a­mi co do opie­ki nad dzieck­iem oraz poin­for­mować o wszel­kich obawach. W trak­cie tej roz­mowy prze­ważnie trze­ba dziecko roze­brać, a następ­nie pielęg­niar­ka je waży i mierzy na wadze dla niemowląt oraz mierzy: dłu­gość ciała, obwód klat­ki pier­siowej, obwód głowy. Potem pedi­atra dokład­nie bada małego pac­jen­ta: oce­nia wygląd ciemiącz­ka i stawy biodrowe. Musi też sprawdz­ić napię­cie mięśniowe i odruchy noworodkowe.

Oceń
mail