Ratunku! Noworodek kicha! Co robić?
Świeżo upieczeni rodzice często zaczynają panikować, gdy ich noworodek kicha. Najczęściej jednak jest to spowodowane odruchem, który wynika z fizjologii organizmu małego dziecka. Czym owy odruch jest spowodowany? Czy zawsze jest on przyczyną kichania u noworodka? Przeczytaj w poniższym artykule!
Spis treści:
Noworodek kicha — co to może oznaczać?
Noworodek po porodzie musi przystosować się do otaczającego go świata. Musi ono się nauczyć oddychać powietrzem atmosferycznym. W konsekwencji pojawia się odruch kichania. Dzięki niemu oczyszcza się błona śluzowa noska z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Jest to zupełnie normalny odruch, który nie powinien nas niepokoić.
Przyczyną kichania noworodka może być także karmienie piersią, w trakcie którego do noska może dostać się pokarm. Jest to spowodowane niedojrzałością struktur anatomicznych nosa u noworodka. Odpowiedzią organizmu na obecny w nosie pokarm jest kichanie. Jest to fizjologiczny odruch obronny, który nie powinien nas niepokoić.
Noworodek kicha — kiedy jest to powód do obaw?
Kichanie u noworodka nie jest niczym strasznym, jeśli nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy. Zaniepokoić powinniśmy się, jeśli wraz z kichaniem pojawiają się dolegliwości, takie jak:
- Gorączka
- Kaszel
- Osłabienie apetytu
- Ogólny niepokój dziecka
- Katar z gęstą wydzieliną z nosa o zielonkawej lub żółtej barwie
Przyczyną takich dolegliwości najczęściej jest infekcja bakteryjna lub wirusowa. Warto więc wtedy odwiedzić lekarza, który zbada dziecko i zaleci odpowiednie leczenie. Pamiętajmy, że dla noworodka taka infekcja może być dużo groźniejsza niż dla starszych dzieci czy osób dorosłych. Do pediatry warto więc udać się jak najszybciej.
Podłożem kichania u noworodka może także być alergia. W takiej sytuacji dziecko kicha tzw. salwami, czyli kilkanaście razy z rzędu. Może być to spowodowane alergenami wziewnymi, takimi jak kurz, pleśń, czy grzyby. Rzadziej kichanie może pojawić się także skutek alergii pokarmowej. Najczęściej wtedy pojawiają się także takie dolegliwości jak biegunka, wysypka czy bóle brzucha. W takiej sytuacji wskazane jest wykonanie testów alergicznych oraz odwiedzenie alergologa. Dzięki temu poznamy przyczynę alergii, a lekarz dobierze nam odpowiednie leczenie.