Niepełnosprawność sprzężona — co to jest? Jakie są jej rodzaje?
Niepełnosprawność sprzężona to bardzo zróżnicowane zaburzenie. Łączy ono w sobie dwa rodzaje niepełnosprawności. Taki stan wywołany być może przez jeden lub kilka czynników. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o niepełnosprawności sprzężonej u dziecka!
Spis treści:
- Co to jest niepełnosprawność sprzężona?
- Rodzaje sprzężonej niepełnosprawności
- Niepełnosprawność sprzężona a orzeczenia
- Terapia niepełnosprawności sprzężonej
Co to jest niepełnosprawność sprzężona?
Niepełnosprawność sprzężona, zwana również niepełnosprawnością wieloraką, to połączenie dwóch rodzajów niepełnosprawności. Nie jest ona traktowana jako dwa współwystępujące ze sobą zaburzenia, ale jedna całość. Zwykle jednak można w nim wyodrębnić niepełnosprawność dominującą, czyli taką z większym stopniem głębokości.
Rodzaje sprzężonej niepełnosprawności
Niepełnosprawność sprzężona może przyjmować różne formy. Zawsze jednak łączy ona w sobie przynajmniej dwa z następujących zaburzeń:
- Niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim, umiarkowanym lub głębokim
- Niepełnosprawność fizyczna, taka jak wady narządu ruchu czy wady wzroku
- Zaburzenia ze spektrum autyzmu
- Zaburzenia zachowania, takie jak wybuchy złości czy zachowania agresywne lub autoagresywne
Niepełnosprawność sprzężona a orzeczenia
Osoby z niepełnosprawnością sprzężoną mogą ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Wystawia je poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Dzięki posiadaniu takiego orzeczenia możemy ubiegać się o dofinansowanie do potrzebnego sprzętu czy terapii. Osoby z niepełnosprawnością sprzężoną starać się mogą również o uzyskanie orzeczenia o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dzięki któremu możliwa będzie nauka w szkole specjalnej.
Osoba z niepełnosprawnością sprzężoną może również otrzymać orzeczenie od instytucji zabezpieczenia społecznego, takiej jak ZUS czy KRUS. Na jego podstawie możliwe jest otrzymanie świadczeń rentowych, jeśli niepełnosprawność uniemożliwia nam pracę.
Terapia niepełnosprawności sprzężonej
Terapia niepełnosprawności sprzężonej może wyglądać inaczej u każdego pacjenta. Wszystko zależy od tego, jakie zaburzenia składają się na niepełnosprawność. Zwykle jednak w terapii konieczna jest współpraca kilku specjalistów. Najczęściej jest to terapeuta pedagogiczny i psycholog dziecięcy, ale konieczne mogą być także wizyty m.in. u okulisty, logopedy, neurologa czy fizjoterapeuty. Rodzaje terapii zawsze są dobierane indywidualnie do dziecka.