Przeskocz do treści

Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę

Zaburzenia pra­cy tar­czy­cy to jedne z najczęś­ciej rozpoz­nawanych u kobi­et prob­lemów hor­mon­al­nych. Jedne z nich to nad­czyn­ność tar­czy­cy. Może ona utrud­ni­ać zajś­cie w ciążę. Jak ją rozpoz­nać? Jak moż­na leczyć nad­czyn­ność tar­czy­cy w ciąży? Przeczy­taj poniżej!nadczynność tarczycy a zajście w ciążę

Spis treś­ci:

  1. Nad­czyn­ność tar­czy­cy — co to jest?
  2. Nad­czyn­ność tar­czy­cy — objawy
  3. Nad­czyn­ność tar­czy­cy a zajś­cie w ciążę — jak choro­ba wpły­wa na płodność?
  4. Nad­czyn­ność tar­czy­cy a rozwój płodu
  5. Nad­czyn­ność tar­czy­cy — leczenie

Nadczynność tarczycy — co to jest?

Nad­czyn­ność tar­czy­cy jest zaburze­niem hor­mon­al­nym. W jego prze­biegu tar­czy­ca pro­duku­je więcej hor­monów niż potrze­bu­je orga­nizm. U kobi­et ciężarnych najczęst­szą przy­czyną nad­czyn­noś­ci tar­czy­cy jest choro­ba Gravesa i Base­dowa. Doty­czy ona aż 85% przypadków.
Nad­czyn­ność tar­czy­cy w ciąży może być spowodowana także właśnie przez stan bło­gosław­iony. Dokład­nie powodować może ją wzrost stęże­nia hor­monu beta hcg (gonadotropiny kos­mówkowej). Może on pobudzać tar­czy­cę do zwięk­szonej pro­dukcji hor­monów. Taki stan określa się mianem tyreotoksykozy indukowanej ciążą.

Nadczynność tarczycy — objawy

Nad­czyn­ność tar­czy­cy najczęś­ciej objaw­ia się poprzez:

  •  Pal­pi­tac­je serca
  •  Nad­mierną potliwość
  •  Uczu­cie gorąca
  •  Lęki
  •  Przyspies­zone bicie serca
  •  Osłabienie
  •  Nerwowość
  •  Prob­le­my ze snem

Nadczynność tarczycy a zajście w ciążę — jak choroba wpływa na płodność?

U kobi­et nad­czyn­ność tar­czy­cy może prowadz­ić do niereg­u­larnoś­ci cyk­li miesiączkowych. Bard­zo częs­to są one także bezowu­la­cyjne. Nad­czyn­ność tar­czy­cy może więc utrud­nić nam zajś­cie w ciążę. Nie jest to jed­nak niemożli­we. Kobi­ety zma­ga­jące się z nad­czyn­noś­cią tar­czy­cy z reguły speł­ni­a­ją swo­je marze­nie o macierzyńst­wie, jeśli tylko choro­ba jest leczona.

Nadczynność tarczycy a rozwój płodu

Nad­czyn­ność tar­czy­cy może być groź­na dla pło­du, jeśli nie jest odpowied­nio lec­zona. Doprowadz­ić może ona do poronienia, zahamowa­nia wzros­tu pło­du czy przed­w­czes­nego poro­du. Skutkować może ona także niską masą urodzeniową pło­du oraz wada­mi roz­wo­jowy­mi. Zdarza się także, że prze­ci­w­ci­ała przenikną do krwioo­biegu dziec­ka i powodu­ją u niego nad­czyn­ność tar­czy­cy. Powikłanie to wys­tępu­je jed­nak dość rzadko.

Nadczynność tarczycy — leczenie

Nad­czyn­ność tar­czy­cy leczy się far­mako­log­iczne. Konkretne preparaty dobiera się indy­wid­u­al­nie do pac­jen­t­ki. Najczęś­ciej jed­nak są to tyre­ostaty­ki. Ich dawka zależ­na jest do przy­czyny nad­czyn­noś­ci tar­czy­cy i wyników badań. Zawsze jed­nak podawana jest najm­niejsza skutecz­na dawka.

Oceń
mail