Migrena — jakie są jej objawy i przyczyny?
Migrena to bardzo popularna dolegliwość neurologiczna, która najczęściej dotyka kobiety. Wiąże się z silnymi, napadowymi bólami głowy, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jakie są objawy i przyczyny migreny? Co oznacza migrena z aurą? Wyjaśniamy poniżej.
Spis treści:
1. Migrena — czym jest?
2. Migrena — objawy
3. Migrena — przyczyny
4. Co na migreny może być stosowane?
5. Zatem co na migreny jest skuteczne?
Migrena — czym jest?
Migrena to przewlekła choroba, dla której charakterystyczne są napadowe, silne bóle głowy z towarzyszącymi dodatkowymi objawami. Schorzenie to nie wynika z żadnych chorób towarzyszących i jest zaliczane do tzw. pierwotnych napadowych bóli głowy.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) migrena jest najbardziej powszechną chorobą przewlekłą i dotyka ponad 12% populacji.
Migrena — objawy
Objawy migreny to przede wszystkim bardzo intensywny i silny ból głowy, który zazwyczaj zlokalizowany jest z jednej strony głowy – za gałką oczną i skronią. Najczęściej ma charakter narastający i pulsujący. Towarzyszą mu nudności i wymioty, nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, światło.
U 25% chorych występuje tzw. migrena z aurą, czyli poprzedzające ból przemijające objawy neurologiczne, które trwają zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut. Są to najczęściej objawy migreny wzrokowej, które nazywa się migreną oczną. Jest to zespół symptomów neurologicznych, do których można zaliczyć: mroczki, błyski, plamy przed oczami, widma świetlne, kłopoty z ostrością widzenia, migające fale przed oczami, zmieniający się rozmiar widzianych przedmiotów, częściową utratę wzroku podczas ataku. Mogą to być również objawy migreny związane z zaburzeniami czuciowymi, werbalnymi i ruchowymi. Migrena z aurą może poprzedzać ból głowy bądź występować w jego trakcie.
Migrena to bardzo nieprzewidywalne schorzenie, które może nagle się pojawiać, szybko rozwijać i osiągać apogeum w ciągu 2–3 godzin.
Migrena — przyczyny
Wieloletnia obserwacja choroby pozwala przypuszczać, że przyczyny migreny są bardzo złożone i mają podłoże zarówno genetyczne, jak i środowiskowe.
Przeprowadzone badania dna sugerują, że migrena uwarunkowana jest genetycznie i z udziałem wielu genów dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu kanałów jonowych w komórkach mózgu. Analiza asocjacyjna całego genomu ukazała, że jeśli w genomie istnieje specyficzny wariant genetyczny, który jest zlokalizowany na chromosomie 8, posiadacz może być bardziej narażony na migrenę bez aury.
Ponadto analizy pozwoliły początkowo na zidentyfikowanie 44 mutacji, które były istotnie powiązane z wystąpieniem migreny. Mutacje występują w 38 różnych obszarach genomu, w tym jeden umiejscowiony jest na chromosomie X. Pogłębione analizy rozpoznały już 123 loci, które zwiększają ryzyko wystąpienia migreny.
Jakie są jeszcze przyczyny migreny? Oto one:
• zmiany hormonalne;
• stres;
• pozostawanie na czczo lub ograniczanie jedzenia;
• zmiany pogody;
• niewłaściwa dieta;
• alkohol;
• zapachy (szczególnie silne i nieprzyjemne perfumy);
• zmiany rytmu serca;
• zaburzenia snu.
Co na migreny może być stosowane?
Nie jest możliwe, by całkowicie wyleczyć migrenę. Uważa się ją za schorzenie, które nie zagraża życiu, ale znacznie obniża jego wydajność i jakość. Częstość napadów migrenowych, ich czas trwania i nasilenie bólu jest inne u różnych osób. Z tego powodu część osób cierpiąca na migrenę gorzej funkcjonuje w społeczeństwie bądź ma trudności w utrzymaniu aktywności zawodowej.
Zatem co na migreny jest skuteczne?
Wiele osób, które od lat zmagają się z tym schorzeniem, potrafi zauważyć objawy migreny sygnalizujące jej atak. Dokładna obserwacja prowadzona przez pacjenta może pomóc rozpoznać potencjalne czynniki prowadzące do ataku.
W leczeniu migreny stosuje się farmakologię, a o jej włączeniu decyduje lekarz na podstawie indywidualnej sytuacji pacjenta. Przyjmowanie leków może mieć charakter doraźny lub profilaktyczny.
Gdy dochodzi do ataku migreny i konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków, za podstawę działania uznaje się jak najwcześniejsze ich przyjęcie, by jak najszybciej się wchłonęły. Najczęściej są to niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz tryptany.
Pacjentom z większą liczbą ataków (co najmniej 4 dni bólowe w miesiącu) proponuje się leczenie profilaktyczne w celu zmniejszenia ich nasilenia i częstotliwości.
Co na migreny przewlekłe jest zalecane pacjentom? Otóż w leczeniu profilaktycznym migreny przewlekłej (tzn. gdy bóle głowy występują przynajmniej 8 razy w miesiącu) proponowane jest stosowanie toksyny botulinowej, którą pacjent przyjmuje z określoną procedurą co 3 miesiące.