Marihuana lecznicza — badania, wskazania i skutki uboczne
Marihuana lecznicza to coraz częściej stosowana metoda leczenia. Jest ona zalecana szczególnie w terapii przewlekłego bólu, choroby Parkinsona oraz padaczki. Niestety nie jest ona wskazana każdemu pacjentowi, ponieważ może powodować skutki uboczne. Przed rozpoczęciem stosowania marihuany leczniczej, warto więc wykonać badanie wrażliwości na ten lek. Pozwoli nam ono sprawdzić, czy taka terapia jest dla nas odpowiednia!
Spis treści:
1. Jakie choroby można leczyć medyczną marihuaną?
2. Czy marihuana lecznicza wywołuje skutki uboczne?
3. Marihuana lecznicza — badania
Jakie choroby można leczyć medyczną marihuaną?
Marihuana lecznicza jest względnie nową i dość kontrowersyjną metodą leczenia. W Polsce można zakupić ją jedynie po okazaniu recepty. Lekarze zalecają ją pacjentom dopiero po zastosowaniu innych metod terapii, które okazały się nieskuteczne.
Leczenie marihuaną leczniczą najczęściej stosuje się w przypadku:
● Przewlekłego bólu, który pojawia się u osób z chorobami nowotworowymi
● Padaczki
● Stwardnienia rozsianego
● Choroby Parkinsona
● Depresji
● Migreny
● Choroby Alzheimera
● Astmy
● Boreliozy
● ADHD
Marihuanę leczniczą w aptece możemy kupić w postaci suszu. Stosuje się go za pomocą waporyzacji, czyli wdychania substancji, które ulatniają się po podgrzaniu suszu w odpowiedniej temperaturze. Cały proces waporyzacji zostanie objaśniony pacjentowi przez lekarza po zaleceniu terapii marihuaną leczniczą.
Czy marihuana lecznicza wywołuje skutki uboczne?
Marihuana lecznicza nie jest wskazana każdemu. Niektóre osoby mogą mieć na nią zwiększoną wrażliwość, przez co mogą pojawić się skutki uboczne. Najczęściej po jej zastosowaniu w takim przypadku pojawiają się następujące objawy:
● Podrażnienie gardła i suchość w jamie ustnej
● Kaszel
● Zmęczenie i senność
● Problemy z koncentracją uwagi
● Zaburzenia pamięci
● Problemy z utrzymaniem równowagi ciała
● Brak apetytu
● Brak motywacji
● Częstoskurcz serca (tachykardia)
Marihuana lecznicza — badania
Marihuana lecznicza wywołuje wiele kontrowersji, dlatego wielu pacjentów obawia się jej stosowania i potencjalnych skutków ubocznych. Istnieje rozwiązanie, które może rozwiać wszystkie obawy – badanie wrażliwości na marihuanę leczniczą. Dzięki niemu dowiemy się, czy substancja ta może wywołać u nas skutki uboczne. Badanie to wykryje także zmniejszoną wrażliwość na marihuanę leczniczą, która może znacznie obniżyć jej skuteczność.