Lek na ataksję — czy można wyleczyć niezborność ruchową?
Ataksja to zespół objawów powodujących problemy z koordynacją ruchów i utrzymaniem równowagi. Sprawność ruchową osoby z ataksją możemy usprawnić poprzez odpowiednią terapię. Jaką? Czy konieczne jest stosowanie leku na ataksję? Dowiesz się z naszego artykułu!
Spis treści:
Ataksja — co to jest?
Ataksja to zaburzenie powodujące problemy z koordynacją ruchową i utrzymaniem równowagi. Najczęściej przejawia się ona poprzez:
- Niezgrabny chód
- Problemy z wykonywaniem precyzyjnych ruchów, takich jak zapinanie guzików czy wiązanie sznurowadeł
- Trudności w podnoszeniu przedmiotów
- Problemy z wykonywaniem szybkich naprzemiennych ruchów
Ataksja może wywoływać także szereg objawów towarzyszących, takich jak zaburzenia mowy, problemy z połykaniem czy oczopląs.
Ataksja — co ją wywołuje?
Przyczyną ataksji jest uszkodzenie pewnego obszaru mózgu. Może ono być wywołane m.in. przez guza mózgu, zakażenie wirusem HIV czy nadużywanie alkoholu. Najczęściej jednak pojawia się ono na skutek chorób neurodegeneracyjnych. Są to schorzenia o podłożu genetycznym, które prowadzą do obumierania komórek nerwowych w mózgu. Wykryć można je w badaniu genetycznym. Jest ono zalecane u każdego pacjenta, u którego pojawiły się objawy ataksji.
Lek na ataksję — jaką terapię stosować?
To, jak leczy się ataksję, zależne jest od przyczyny zaburzenia. Jeśli jest ono wywołane przez czynniki genetyczne, to stosuje się terapię objawową polegającą na łagodzeniu objawów. W przypadku innych przyczyn stosuje się leczenie przyczynowe.
W wielu przypadkach pacjenci przyjmują farmakologiczne leki na ataksję. Mogą być to następujące preparaty:
- Amitryptylina lub gabapentyna w przypadku występowania nerwobóli
- Preparaty na zwiotczenie mięśni
- Leki przeciwdepresyjne, jeśli ataksji towarzyszą problemy ze zdrowiem psychicznym
Istotną formą leczenia ataksji jest także rehabilitacja. Ma ona na celu usprawnienie narządu ruchu, dzięki czemu zniwelujemy zaburzenia równowagi, a ruchy dziecka będą bardziej precyzyjne.