Przeskocz do treści

Najważniejsze koszty związane z przygotowaniem się do ciąży

Kole­j­na oso­ba w domu, to dodatkowe kosz­ty. Nie da się tego uniknąć, jeśli planu­je­my pow­ięk­sze­nie rodziny. Dodatkowe wydat­ki pojaw­ia­ją się już na etapie przy­go­towywa­nia się do ciąży. Sprawdź, jakie są najważniejsze kosz­ty związane z przy­go­towaniem się do ciąży!koszty związane z przygotowaniem się do ciąży

Spis treś­ci:

  1. Kon­sul­tac­je lekarskie
  2. Suple­men­tac­ja
  3. Bada­nia

Konsultacje lekarskie

Przed zajś­ciem w ciążę warto odwiedz­ić lekarza ginekolo­ga. Poroz­maw­ia on z nami o naszym zdrow­iu, sty­lu życia i ewen­tu­al­nych przeszko­dach w zajś­ciu w ciążę. Taką wiz­ytę może­my odbyć za dar­mo, jeśli tylko posi­adamy ważne ubez­piecze­nie zdrowotne.
Wiele kobi­et decy­du­je się na pry­wat­ną wiz­ytę u ginekolo­ga przed ciążą. Ceny takich wiz­yt zależą od konkret­nego lekarza, ale najczęś­ciej kosz­tu­ją one od 100 do 400 zł. Jest to koszt kon­sul­tacji. Doliczyć musimy do niego jeszcze dodatkowe bada­nia, które zostaną przeprowad­zone w gabinecie.

Suplementacja

Suple­men­tac­ja jest bard­zo istot­na na etapie przy­go­towywa­nia się do ciąży. O tym, jakie skład­ni­ki konkret­nie będziemy suple­men­tować, warto poroz­maw­iać z naszym lekarzem. Jed­nak każ­da ciężar­na powin­na przyj­mować kwas foliowy, kwasy tłuszc­zowe DHA, jod oraz wit­a­m­inę D. Jest to zgodne z zalece­ni­a­mi Pol­skiego Towarzyst­wa Ginekologicznego.
Lekarz z pewnoś­cią doradzi nam, jakie konkret­nie preparaty warto zakupić. Częs­to możli­we jest przyj­mowanie niezbęd­nych skład­ników w formie spec­jal­nego suple­men­tu dla kobi­et w ciąży. Takie preparaty kosz­tu­ją zwyk­le od 25 do 65 zł.

Badania

Zan­im zaczniemy starać się o dziecko, powin­niśmy sprawdz­ić nasz stan zdrowia poprzez wyko­nanie kilku badań. Wiąże się to z następu­ją­cy­mi kosztami:

  •  Mor­folo­gia krwi — około 9 zł
  •  Badanie grupy krwi – 30–40 zł
  •  Badanie poziomu prze­ci­w­ci­ał tok­so­plaz­mozy — około 50 zł
  •  Badanie poziomu prze­ci­w­ci­ał cytome­galii — około 50 zł
  •  Badanie poziomu prze­ci­w­ci­ał róży­cz­ki — około 50 zł
  •  Badanie w kierunku zakaże­nia wirusem HIV – 50–60 zł
  •  Badanie TSH — około 20 zł
  •  Poziom glukozy na czc­zo — około 10 zł

Niek­tóre z tych badań będziemy musi­ały wykon­ać ponown­ie w trak­cie ciąży. Na więk­szość z nich otrzy­mamy jed­nak skierowanie, co poz­woli nam uniknąć kosztów. W ciąży przeprowadz­ić powin­nyśmy także badanie pre­na­talne. Wiążą się one z dodatkowy­mi kosz­ta­mi, jeśli nie speł­ni­amy kry­ter­iów Rzą­dowego Pro­gra­mu Badań Pre­na­tal­nych.

Oceń
mail