Jakie mogą być efekty długoterminowe nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci?
Dzieci spędzają przed ekranem zdecydowanie za dużo czasu. Mają one ogromną trudność z odłożeniem na bok urządzeń elektronicznych. Może to mieć bardzo poważne konsekwencje. Niektóre z nich pojawią się od razu, a inne będą bardziej odległe. Przeczytaj, jakie mogą być efekty długoterminowe nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci!
Spis treści:
- Kiedy korzystanie z urządzeń elektronicznych jest nadmierne?
- Najczęstsze efekty długoterminowe nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci
Kiedy korzystanie z urządzeń elektronicznych jest nadmierne?
Długie spędzanie czasu przed ekranem jest bardzo szkodliwe dla zdrowia naszych dzieci. Warto więc ustalić jasne reguły dotyczące tego, ile czasu nasze dziecko może spędzać przed ekranem. Powinny one być dostosowane do wieku naszego dziecka. Specjaliści zalecają wprowadzenie następujących limitów:
- 20 minut dziennie dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat
- 60 minut dziennie dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat
- Dwie godziny dziennie dla dzieci w wieku powyżej 10 lat
Najczęstsze efekty długoterminowe nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci
Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych przez dzieci może wywołać następujące długoterminowe efekty:
- Nadwaga i otyłość — jednym ze skutków nadmiernego korzystania z urządzeń ekranowych jest spadek aktywności fizycznej. Dzieci mają mniej motywacji do uprawiania sportu, a w konsekwencji ich masa ciała z czasem przestaje być prawidłowa. Skutkować może to nadwagą lub otyłością.
- Izolacja – dzieci mogą mieć problem z odłożeniem urządzeń elektronicznych na bok w odpowiednim momencie. W konsekwencji zaczynają oddalać się od rówieśników i swoich bliskich i się izolować.
- Wady wzroku — urządzenia elektroniczne nie mają najlepszego wpływu na nasz wzrok. Nadmierne korzystanie z nich może więc skutkować wadą wzroku i koniecznością noszenia okularów.
- Zaburzenia snu – niebieskie światło emitowane przez ekrany może zakłócać rytm snu dziecka. Prowadzić może to nawet do bezsenności.
- Problemy w szkole – dzieci często zaniedbują swoje szkolne obowiązki w celu pogrania na komputerze czy pooglądania telewizji. W konsekwencji robią sobie zaległości, które się nawarstwiają. Dziecko może więc dostawać słabsze oceny, a nawet mieć problemy z uzyskaniem promocji do następnej klasy.