Jakie jest znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka?
Każdy rodzic chce chronić zdrowie swojego dziecka. W tym celu warto wykonywać profilaktyczne badania kontrolne. Powinniśmy robić to regularnie. Sprawdź, jakie dokładnie jest znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka i jakie dokładnie badania warto wykonywać profilaktycznie!
Spis treści:
- Znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka
- Jakie profilaktyczne badania kontrolne u dziecka warto wykonać?
- Test genetyczny jako badanie kontrolne w rozwoju dziecka
Znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka
Wiele chorób rozwija się w sposób bezobjawowy. Nie powodują one żadnych widocznych symptomów i po cichu wyniszczają organizm. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie ich dostrzec. Tego typu schorzenia wykryć możemy poprzez regularne wykonywanie badań kontrolnych. Mogą więc uratować one życie i zdrowie Twojego dziecka. Warto więc o nich pamiętać.
Jakie profilaktyczne badania kontrolne u dziecka warto wykonać?
Najważniejszym badaniem kontrolnym, które należy regularnie wykonywać u dziecka, jest bilans zdrowia. Jest to ogólne badanie wykonywane przez lekarza rodzinnego. Rodzic ze swoją pociechą powinien się na nie zgłosić w 2, 4, 6, 10, 14, 16 i 18 roku życia dziecka.
Bilans zdrowia pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych u dziecka. W jego trakcie wykonuje się kilka badań. Lekarz w jego trakcie sprawdzi wzrok, słuch, mowę, rozwój ruchowy oraz rozwój płciowy dziecka. Skieruje także na wykonanie dodatkowego badania dla dziecka lub do odpowiednich specjalistów, jeżeli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości.
Test genetyczny jako badanie kontrolne w rozwoju dziecka
Schorzenia o bezobjawowym przebiegu często mają podłoże genetyczne. Są to bardzo podstępne choroby, które potrafią rozwijać się po cichu nawet przez kilkanaście lat. Widoczne objawy pojawiają się zwykle, dopiero gdy choroba jest w zaawansowanym stadium i za późno jest na jakiekolwiek leczenie.
Z rozpoznaniem choroby genetycznej wcale nie musimy czekać do pojawienia się pierwszych symptomów. Na schorzenia te cierpimy od narodzin do śmierci, dlatego mogą one zostać wykryte w dowolnym momencie. U dziecka kontrolnie warto więc wykonać profilaktyczne badanie genetyczne. Przykładem takiego testu jest badanie WES profilaktyka. Jest to bezbolesne i bezpieczne badanie, do którego wykonania potrzebny jest jedynie wymaz z policzka. Wykonać możemy je u dziecka w każdym wieku.