Przeskocz do treści
test na raka jelita grubego z krwi kontakt test na raka jelita grubego z krwi kontakt

Jaki jest brzuch na początku ciąży?

To, jaki jest brzuch na początku ciąży, jest uza­leżnione m.in. od syl­wet­ki mat­ki, predys­pozy­cji gene­ty­cznych, nawyków diete­ty­cznych. Wiele kobi­et we wczes­nej ciąży odczuwa też dzi­wne bul­gotanie i przele­wanie w brzuchu. Czy to ruchy pło­du? jaki jest brzuch na początku ciąży

Jaki jest brzuch na początku ciąży? Czy może być twardy?

Brzuch na początku ciąży powinien być mięk­ki. Ciężar­na może odczuwać lekkie pobole­wanie pod­brzusza, uczu­cie ciąg­nię­cia, kłu­cie. Jest to wynik pow­ięk­sza­nia się maci­cy i roz­cią­ganiem wiązadeł. Jed­nak ból nie powinien być sil­ny, skur­czowy. Jeśli moc­no boli – lep­iej skon­sul­tować to z ginekolo­giem. Brzuch na we wczes­nej ciąży bywa wzdę­ty, ponieważ na skutek dzi­ała­nia prog­es­teronu zwal­nia pra­ca jelit. Brzuch na początku ciąży może być trochę bardziej twardy i napię­ty. Maci­ca prze­cież szy­bko rośnie. Pon­ad­to kobi­eta niekiedy cier­pi  np. na zaparcia. Twardy brzuch we wczes­nej ciąży bywa też objawem zaburzeń elek­troli­towych. Dlat­ego kobi­eta, która częs­to ma twardy brzuch, powin­na poin­for­mować o tym ginekolo­ga, który opieku­je się nią  w trak­cie ciąży. Musi też dbać o odpowied­nie nawad­ni­an­ie orga­niz­mu oraz włączyć do diety pro­duk­ty z wap­niem, potasem i żelazem.

Kiedy widać ciążę?

Ciążę zaczy­na być widać dopiero po około 10 tygod­ni­ach od poczę­cia, ale jeszcze dłu­go moż­na ją ukry­wać pod luźnym ubraniem. Panie z nad­wagą mogą nie mieć ciążowych krągłoś­ci nawet do koń­ca drugiego trymestru ciąży. Mały brzuszek mają też dłu­go wys­portowane kobi­ety (ze wzglę­du na silne mięśnie brzucha). Ciąża jest wcześniej widocz­na u mam, które już były wcześniej “przy nadziei”, ponieważ mięśnie już raz były roz­ciąg­nięte w wyniku wzros­tu poprzed­niego pło­du. To jaki jest brzuch na początku ciąży, wyni­ka też z genów, iloś­ci wód płodowych oraz postawy ciała. Wielkość brzucha nie odzwier­cied­la wielkoś­ci pło­du. Dla ginekolo­ga znacze­nie ma: obraz USG, pozy­c­ja mied­ni­cy i  wyni­ki innych badań diagnostycznych.

Czy na początku ciąży można czuć ruchy płodu?

Pier­wsze ruchy pło­du kobi­eta może poczuć około 16–22 tygod­nia ciąży. Szczupłe i drob­ne kobi­ety zazwyczaj doświad­cza­ją tego szy­b­ciej. Kobi­eta może dłu­go nie czuć dziec­ka, które ułożyło się na przed­niej ścian­ie maci­cy. Cza­sa­mi przyszłe mamy zgłasza­ją ginekol­o­gowi, że czu­ją je wcześniej, jako przele­wanie się i bul­gotanie w brzuchu. W rzeczy­wis­toś­ci tak bard­zo wczuwa­ją się w syg­nały pochodzące z ciała, że zauważa­ją … pracę jelit. Pier­wsze ruchy pło­du to raczej trzepotanie, stukanie i łaskotanie.

Oceń
mail