Jaki jest brzuch na początku ciąży?
To, jaki jest brzuch na początku ciąży, jest uzależnione m.in. od sylwetki matki, predyspozycji genetycznych, nawyków dietetycznych. Wiele kobiet we wczesnej ciąży odczuwa też dziwne bulgotanie i przelewanie w brzuchu. Czy to ruchy płodu?
Spis treści
Jaki jest brzuch na początku ciąży? Czy może być twardy?
Brzuch na początku ciąży powinien być miękki. Ciężarna może odczuwać lekkie pobolewanie podbrzusza, uczucie ciągnięcia, kłucie. Jest to wynik powiększania się macicy i rozciąganiem wiązadeł. Jednak ból nie powinien być silny, skurczowy. Jeśli mocno boli – lepiej skonsultować to z ginekologiem. Brzuch na we wczesnej ciąży bywa wzdęty, ponieważ na skutek działania progesteronu zwalnia praca jelit. Brzuch na początku ciąży może być trochę bardziej twardy i napięty. Macica przecież szybko rośnie. Ponadto kobieta niekiedy cierpi np. na zaparcia. Twardy brzuch we wczesnej ciąży bywa też objawem zaburzeń elektrolitowych. Dlatego kobieta, która często ma twardy brzuch, powinna poinformować o tym ginekologa, który opiekuje się nią w trakcie ciąży. Musi też dbać o odpowiednie nawadnianie organizmu oraz włączyć do diety produkty z wapniem, potasem i żelazem.
Kiedy widać ciążę?
Ciążę zaczyna być widać dopiero po około 10 tygodniach od poczęcia, ale jeszcze długo można ją ukrywać pod luźnym ubraniem. Panie z nadwagą mogą nie mieć ciążowych krągłości nawet do końca drugiego trymestru ciąży. Mały brzuszek mają też długo wysportowane kobiety (ze względu na silne mięśnie brzucha). Ciąża jest wcześniej widoczna u mam, które już były wcześniej “przy nadziei”, ponieważ mięśnie już raz były rozciągnięte w wyniku wzrostu poprzedniego płodu. To jaki jest brzuch na początku ciąży, wynika też z genów, ilości wód płodowych oraz postawy ciała. Wielkość brzucha nie odzwierciedla wielkości płodu. Dla ginekologa znaczenie ma: obraz USG, pozycja miednicy i wyniki innych badań diagnostycznych.
Czy na początku ciąży można czuć ruchy płodu?
Pierwsze ruchy płodu kobieta może poczuć około 16–22 tygodnia ciąży. Szczupłe i drobne kobiety zazwyczaj doświadczają tego szybciej. Kobieta może długo nie czuć dziecka, które ułożyło się na przedniej ścianie macicy. Czasami przyszłe mamy zgłaszają ginekologowi, że czują je wcześniej, jako przelewanie się i bulgotanie w brzuchu. W rzeczywistości tak bardzo wczuwają się w sygnały pochodzące z ciała, że zauważają … pracę jelit. Pierwsze ruchy płodu to raczej trzepotanie, stukanie i łaskotanie.