Jak zbudować silną więź z noworodkiem?
Więź emocjonalna z dzieckiem tworzy się już w ciąży. Po porodzie musimy skupić się na jej pogłębieniu. Zapewni to naszemu maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i miłości. Nie jest to nic trudnego, a wręcz przeciwnie. Budowanie więzi z dzieckiem jest proste i bardzo przyjemne. Sprawdź, jak zbudować silną więź z noworodkiem!
Spis treści:
Karmienie piersią
Karmienie piersią to nie tylko sposób na dostarczenie dziecku pożywienia. Jest to także świetna metoda na budowanie silnej więzi z noworodkiem. Podczas ssania piersi wydzielana jest oksytocyna, zwana także hormonem przywiązania. To właśnie ona daje Ci siłę, aby niezależnie od zmęczenia reagować na potrzeby dziecka. Oksytocyna zapobiega także depresji poporodowej poprzez swoje uspokajające działanie.
Dotyk
Nie ma lepszego sposobu na budowanie więzi emocjonalnej z noworodkiem niż dotyk. Przytulanie, masowanie i głaskanie zdecydowanie zbliży Was do siebie. Pozwól więc sobie na jak najwięcej bliskości z niemowlakiem. Oboje bardzo tego potrzebujecie. Dotyk również sprawia, że wydzielana jest oksytocyna. Uspokaja również maluszka i daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Dotyk to również noszenie maluszka. Nie dajcie sobie wmówić, że przyzwyczaicie dziecko do noszenia. Ono bardzo tego potrzebuje. Z czasem jednak dziecko stanie się już dość ciężkie, co może bardzo obciążać Wasze kręgosłupy. Polecamy więc zaopatrzyć się w specjalną chustę, która nieco ułatwi Wam noszenie dziecka.
Mówienie do dziecka
Dziecko już w trakcie ciąży zaczyna rozpoznawać głosy najbliższych osób. Maluch co prawda nie rozumie jeszcze Twoich słów, ale nie jest to dla niego istotne. Twój głos dziecku kojarzy się ze spokojem i bezpieczeństwem. Jak najczęściej nachylaj się więc nad dzieckiem i mów do niego. Opowiadaj mu o różnych sprawach dnia codziennego. Z czasem Twój maluszek zacznie odpowiadać gużeniem.
Reaguj na płacz
Twój noworodek komunikuje się z Tobą za pomocą płaczu. Nie potrafi jeszcze robić tego inaczej. Może w ten sposób komunikować głód, potrzebę zmiany pieluszki lub potrzebę bliskości. Nigdy nie powinniście tego bagatelizować. Reagujcie zawsze, gdy usłyszycie płacz dziecka. Dzięki temu dziecko będzie miało pewność, że jego potrzeby są zaspokajane. Sprzyja to budowaniu zaufania i potrzeby bezpieczeństwa.